Nauka w domu może być efektywna. Radzimy, jak skutecznie się uczyć

Nauka w domu to nie tylko zaplanowanie lekcji tak, jak zrobilibyśmy to w szkole. To także zorganizowanie przestrzeni do zdalnego nauczania i zadbanie o to, żeby nic nas nie rozpraszało. Jak uczyć się efektywnie w domu? Sprawdź.

Nauka w domu może być przyjemna

Uczniowie mają przed sobą ambitne zadanie. Wszyscy zastanawiają się, jak skutecznie uczyć się w domu? Nauka w domu wymaga wprowadzenia niestandardowych rozwiązań, ale ma swoje plusy. Trzeba przemyśleć organizację swojego dnia, tak żeby był czas zarówno na naukę w domu, jak i na odpoczynek. Kluczową sprawą jest sprzęt do nauki i zgromadzenie materiałów do nauki. Jak uczyć się efektywnie w domu? Pamiętaj, że przestrzeń, w której się uczysz ma ogromne znaczenie na przyswajanie wiedzy. Jak połączyć te trzy czynniki? Opisujemy poniżej.

Nauka zdalna - co to znaczy

Nauka zdalna to inaczej e-learning, homeschooling czyli po prostu nauka w domu - lekcje, które odbywają się za pomocą własnego komputera. Do nauki zdalnej materiały powinna zapewnić szkoła. Ułożyć plan zajęć powinni nauczyciele, którzy powinni także przeprowadzić uczniów przez ten proces. Na stronie MEN znajdziemy materiały edukacyjne, które mogą być pomocą zarówno dla nauczycieli, którzy planują zdalne lekcje, jak i dla uczniów, którzy chcą dobrze wykorzystać czas izolacji.

Jak skutecznie się uczyć

Nauka w domu powinna mieć swoje ramy. W czasie określonym przez szkoły, zgodnie z zarządzeniem MEN jest to np. od 9 do 13. Wtedy uczniowie kontaktują się z nauczycielem on line oraz wykonują zadania z elektronicznego dziennika. MEN opublikował poradnik dla szkół, pomagający w nauce zdalnej. Podczas nauki zdalnej rób sobie przerwy. Dzięki nim zregenerujesz organizm, oczy odpoczną od patrzenia w komputer. Zadbaj o to, żeby nic cię nie rozpraszało podczas lekcji. Nie kładź się z laptopem na kanapie, ale usiądź przy biurku. Przed rozpoczęciem nauki wywietrz pokój. Zadbaj o to, żeby było cicho - wyłącz telewizor, wycisz telefon. Jeśli lubisz uczyć się przy muzyce, to zadbaj o to, żeby nie była głośna i odciągająca uwagę od lekcji. Podczas nauki pij wodę, możesz jeść przekąski, np. orzechy, które poprawiają koncentrację.

Jak uczyć się efektywnie w domu

Nauka w domu to nie tylko lekcje. Czas wolny można wykorzystać na przyswojenie wiedzy w bardziej swobodny sposób. Tutaj z pomocą przyjdą kanały na YouTube, np. Mówiąc inaczej, gdzie znajdują się informacje o tym, jak mówić poprawnie i o tym, jakie błędy językowe najczęściej popełniamy. Innym kanałem na YouTube jest Crazy Nauka (to także blog), a także Pan Belfer, który wyjaśnia zagadnienia z chemii, np. jak zbudowany jest atom.

Warto wykorzystać czas w domu na czytanie lektur, na które wcześniej nie mieliśmy czasu, a także na oglądanie ekranizacji klasyków literatury. Tutaj jest lista stron, które sprawią, że nauka będzie przyjemnością. Utrwalić wiedzę może z pomocą quizów internetowych, np. na platformie QuizMe. Nauka w domu to także oglądanie spektakli teatralnych on line - profile Facebookowe teatrów oferują taką opcję oraz zwiedzanie muzeów on line. Można obejrzeć Muzeum Powstania Warszawskiego oraz jedną z wystaw w POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich. Odwiedzić warto inne miejsca, np. Wawel, Muzeum Zamkowe w Malborku, Kopalnię Soli w Wieliczce czy Luwr.

Nauka w domu - podsumowanie jak skutecznie się uczyć

  • zorganizuj przestrzeń do nauki zdalnej
  • pracuj według planu dnia
  • rób przerwy, wtedy nauka będzie efektywna
  • wyłącz telewizję i wycisz telefon
  • pij wodę i, jeśli masz ochotę, podjadaj zdrowe przekąski
Zobacz wideo
Więcej o: