"Kordian" - charakterystyka bohatera romantycznego. Poznaj główną postać dramatu Juliusza Słowackiego

Kordian to tytułowy bohater dramatu romantycznego "Kordian: Część pierwsza trylogii. Spisek koronacyjny" autorstwa Juliusza Słowackiego. Charakterystykę tej postaci przedstawiamy poniżej.

Kordiana poznajemy w akcie I dramatu Juliusza Słowackiego. Co należy wiedzieć o bohaterze tej szkolnej lektury?

"Kordian" - charakterystyka. Krótka charakterystyka Kordiana

Kordian jest 15-letnim chłopcem pochodzącym ze szlacheckiego rodu. Jego jedyną bliską mu osobą jest stary sługa Grzegorz. Kordian to niezwykle wrażliwy młodzieniec, który dużo czasu spędza na rozważaniach dotyczących sensu ludzkiej egzystencji. Kordian jest zakochany w starszej od siebie Laurze, jednak ona traktuje go z lekceważeniem i drwi z jego uczucia.

Kordian czuje się osamotniony, bardzo przeżywa nieszczęśliwą i nieodwzajemnioną miłość. Uważa, że sam jest jak więdnące drzewo, zaś wszystko wokół jest umieraniem. Mimo braku wiary w siebie, Kordian poszukuje sensu oraz celu swojego życia, jednak nie może ich znaleźć w otaczającym go świecie, popada w melancholię i marazm, nic go nie cieszy ani nie interesuje. Cierpi na tak zwany Weltschmerz - ból świata. Po odrzuceniu przez Laurę zaczyna mieć myśli samobójcze i w końcu decyduje się na zakończenie swojej ziemskiej egzystencji.

'Świtezianka' Adama Mickiewicza - plan wydarzeń, bohaterowie, streszczenie"Świtezianka" Adama Mickiewicza - plan wydarzeń, bohaterowie, streszczenie

W akcie II Konrad jest już starszy, zaś po nieudanej próbie samobójczej została mu jedynie blizna na czole. Udał się w podróż po Europie - podczas niej jego światopogląd oraz ideały, w jakie wierzy, zostają boleśnie skonfrontowane z rzeczywistością. Zauważa on, że tak naprawdę to pieniądze rządzą światem - kupić za nie można stanowisko polityczne, sławę, zaszczyty a także uciec przed wymiarem sprawiedliwości. Co do miłości, to jest ona ulotna i rzadka w świecie, gdzie ważniejszy jest pieniądz. Przekonuje się o tym, gdy we Włoszech poznaje Wiolettę, zainteresowaną jedynie jego majątkiem. Z czasem Konrad dojrzewa, a przełom następuje na szczycie Mont Blanc

"Odnalazł wówczas sens i cel swojego życia - przewodzić Polsce w drodze do wolności". Od tamtej pory główny bohater stał się bojownikiem o dobro swojego kraju i jego narodu. Wysunął hasło "Polska Winkelriedem narodów" i postanowił uśmiercić cara - pomimo wszelkich konsekwencji z tym związanych, po to, aby ojczyzna była wolna.

Zobacz wideo Jakie są największe problemy polskiego systemu edukacji?

Nie znajdując zwolenników, postanawia sam dokonać tego czynu. Finalnie okazuje się jednak, że z pobudek moralnych i słabej psychiki, nie jest on w stanie tego zrobić. Do tego, aby oswobodzić Polskę, potrzebne jest bowiem wsparcie narodu i staranie wybitnie odważnych jednostek. Za swój czyn został zesłany do domu psychiatrycznego, a później skazany na śmierć. Przed wykonaniem wyroku (rozstrzelanie przez pluton egzekucyjny) wykazuje się honorem i odwagą, nie chcąc mieć zasłoniętych oczu.

Kordian - bohater romantyczny. Cechy Kordiana jako bohatera romantycznego

Bez wątpienia Kordian jest bohaterem romantycznym. Do cech kwalifikujących go do tego miana należy:

  • duża wrażliwość na otaczający go świat - Kordian odczuwa "ból istnienia";
  • niespełniona miłość, kierowanie się wyłącznie uczuciem;
  • poczucie bycia wybranym przez Boga;
  • chęć walki o dobro narodu za wszelką cenę, olbrzymia miłość do ojczyzny;
  • indywidualizm i poczucie wyobcowania;
  • postawa buntownicza;
  • wewnętrzne rozdarcie między dobrem ojczyzny i konsekwencjami królobójstwa.

''Wesele'' Stanisława Wyspiańskiego jest lekturą szkolną. Zdjęcie ilustracyjne"Wesele" - Stanisław Wyspiański. Streszczenie, plan wydarzeń, opracowanie, bohaterowie

Więcej o: