1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

"Balladyna" Juliusza Słowackiego - streszczenie i plan wydarzeń

"Balladyna" to tytuł dramatu w pięciu aktach, autorstwa Juliusza Słowackiego, który opowiada o odwiecznej walce dobra ze złem. Główną bohaterką jest tytułowa Balladyna, która ogarnięta żądzą władzy dopuszcza się wielu okrutnych zbrodni. "Balladyna" została napisana w 1834 roku w Genewie, ale wydano ją pięć lat później w Paryżu. Poniżej znajdziecie streszczenia i plan wydarzeń tego dramatu.
Zobacz wideo Podsumowanie roku 2020. Książki

Balladyna wraz z młodszą siostrą Aliną oraz owdowiałą matką mieszkają w małej chatce. Siostry stanowią swoje przeciwieństwo nie tylko pod względem fizycznym lecz również i charakterów. Alina to dobra, uczciwa i wrażliwa dziewczyna o jasnych włosach i niebieskich oczach, z kolei Balladyna jest bezwzględną brunetką, która dba wyłącznie o własne dobro.

Balladyna streszczenie - ogólny zarys fabuły 

Pewnego dnia, za sprawą nimfy Goplany - pani jeziora Gopło i jej pomocników Chochlika oraz Skierki, do chatki wdowy trafia książę Kirkor, który szuka dla siebie żony, pochodzącej z prostego ludu (tak jak mu doradził spotkany wcześniej Pustelnik). Ponieważ książę nie może się zdecydować, gdyż pokochał obie siostry, to matka dziewcząt po podszeptach Skierki proponuje, że ta z dziewcząt, która pierwsza uzbiera pełny dzban malin - zostanie żoną księcia. Książę zgadza się na takie rozwiązanie. Zawody wygrywa Alina, jednak Balladyna pod wpływem zazdrości zabija swoją siostrę.

)Closeup,On,A,Man,Reading,A,Big,Heavy,BookLektury do matury 2021 to tylko osiem książek. "Nie jesteśmy w stanie przekazać wiedzy, jak w edukacji stacjonarnej"

Balladyna streszczenie krótkie

W znajdującej się w lesie ubogiej chatce wraz z wdową żyją jej dwie córki - Alina i Balladyna. Alina uosabia dobro i łagodność, Balladyna z kolei marzy o wyjściu za mąż za księcia i myśli wyłącznie o swoim dobrobycie. Pod wpływem czarów nimfy Goplany, która zakochała się w Grabcu (kochanku Balladyny), do sióstr przyjeżdża książę Kirkor. Odbywa się konkurs w zbieraniu malin - ta, która szybciej zbierze cały dzbanek zostanie żoną księcia. Konkurencję wygrywa Alina, jednak zazdrosna Balladyna zabija siostrę i kłamie na temat jej odejścia. Na czole morderczyni pojawia się jednak krwawe znamię. Po ślubie Balladyna wraz ze swoją matką zamieszkuje na zamku, jednak wstydzi się swojego pochodzenia i nakazuje zamknąć staruszkę w wieży.

Kirkor wyrusza na wojnę, aby pokonać złego króla Popiela IV i odzyskać tron dla jego brata - prawowitego króla Popiela III, który mieszka jako Pustelnik w lesie. W międzyczasie Balladyna rozkochuje w sobie Kostryna - dowódcę warty zamkowej. Razem zabijają Gralona wysłanego przez Kirkora, aby ofiarować Balladynie skrzynię z tajemniczą zawartością. Balladyna zleca również zabójstwo Pustelnika, który wie o jej zbrodni na siostrze. Balladyna przekupuje też wojska Kirkora, przez które jej mąż ginie. Po kolejnych morderstwach - Grabca oraz Kostryna - korona Popielów znajduje się w rękach nowej królowej Balladyny. Ma ona do wydania kilka wyroków sądowych: na zabójcy Aliny, zabójcy Kostryna oraz na córce, która wygnała matkę z zamku w burzową noc. Wszystkie trzy wyroki skazują winnego na śmierć. Po wydaniu ostatniego wyroku Balladynę trafia piorun i zła królowa ginie.

Lektury obowiązkowe egzamin ósmoklasisty 2021. W tym roku lista jest okrojonaLektury obowiązkowe - egzamin ósmoklasisty 2021. W tym roku lista jest okrojona

Balladyna Juliusza Słowackiego - streszczenie szczegółowe

AKT I : Scena I

 • Bogaty książę Kirkor rozmawia z Pustelnikiem, który ma mu doradzić w sprawie wyboru przyszłej żony. Okazuje się, że Pustelnik to w rzeczywistości podstępnie zdetronizowany przez swojego brata (Popiela IV) król Popiel III. Po tragicznej śmierci swoich dzieci, Popiel III postanowił zamieszkać w chatce nieopodal jeziora Gopło. Pustelnik zakopał w lesie podarowaną mu przez Scytę (jednego z trzech króli wracającego z Betlejem) koronę, przy której przebywał Jezus Chrystus. Kirkor obiecał, że wyśle swoje wojska do Gniezna i pokona Popiela IV. Jeżeli chodzi o małżeństwo, to Pustelnik poradził Kirkorowi wybór prostej dziewczyny pochodzącej z ludu. Rady, dotyczącej planów matrymonialnych, u Pustelnika zasięga również pasterz Filon.

Scena II

 • Skierka i Chochlik - słudzy nimfy Goplany rozmawiają o swojej Pani. Z jeziora Gopło wynurza się Goplana, która opowiada Skierce o Grabcu - młodzieńcu, którego uratowała od utonięcia w jeziorze. Zakochała się w nim, jednak Grabiec nie odwzajemniając uczuć oświadczył, że jest już zakochany w Balladynie. Zazdrosna nimfa rozkazuje Skierce złamać mostek, przez który będzie przejeżdżał Kirkor i zrobić wszystko, by ten trafił do chatki Balladyny.

Scena III

 • Alina i Balladyna rozmawiają ze swoją owdowiałą matką o swojej przyszłości i marzeniach dotyczących osoby przyszłego męża. Do chatki, zgodnie z planem Goplany, trafia Kirkor. Zakochuje się w siostrach i nie potrafi sam podjąć decyzji, którą ma wybrać na żonę. Skierka podszeptuje wdowie, by ta wymyśliła konkurs na zbieranie malin. Ta, która szybciej uzbiera cały dzbanek owoców zostanie żoną księcia. Kirkor zgadza się z propozycją wdowy.

AKT II: Scena I

 • Goplana zamienia pijanego Grabca w płaczącą wierzbę. Balladyna widząc, że Alina szybciej nazbierała cały dzbanek malin i tym samym może zostać żoną księcia, z zazdrości zabija siostrę. Wszystko to obserwuje przemieniony w wierzbę Grabiec. Po zbrodni na czole Balladyny pojawia się krwawe znamię, którego nie sposób usunąć. Filon odnajduje ciało Aliny i zakochuje się w niej, wraz z Pustelnikiem zanosi jej ciało do chaty starca. Goplana wzbudza wyrzuty sumienia w Balladynie, a następnie ofiarowuje jej dzbanek malin i odsyła do czekającą na nią matkę i Kirkora.

Scena II

 • Balladyna wraca do swojej chatki i informuje, że Alina uciekła z kochankiem. Odbywa się więc ślub Balladyny z księciem Kirkorem.

AKT III: Scena I

 • Płonie dawna chatka Balladyny. Rozmawiające pod nią kobiety sądzą, że Balladyna nakazała ją spalić, gdyż wstydziła się swojego pochodzenia. Grabiec opowiada o swoim przemienieniu w wierzbę, jednak nikt mu nie wierzy.

Scena II

 • Kirkor oświadcza żonie, że wyrusza na krótką wojnę. Pod jego nieobecność bezpieczeństwa Balladyny ma pilnować Kostryn. Balladyna nie chce kontaktów z kobietami ze wsi, zaś swoją matkę nakazuje zamknąć w wieży. Również Grabcowi odmówiono rozmowy z Balladyną.

Scena III

 • Kirkor spotyka się z Pustelnikiem. Chcąc sprawdzić lojalność małżonki, książę za poleceniem Pustelnika ma wysłać jej zapieczętowaną skrzynię, której zawartość może zobaczyć dopiero po powrocie męża. Filon, który zjawia się u Pustelnika, dowiaduje się o pochówku Aliny. Niebawem dociera tam i sama Balladyna, która chce pozbyć się swego znamienia. Pustelnik oświadcza, że aby tak się stało, Balladyna musi zawołać Alinę - wtedy ta ożyje. Balladyna woli jednak pozostać morderczynią, niż wskrzesić siostrę.

Scena IV

 • Spotkanie Grabca z Goplaną. Młodzieniec chce, by nimfa zamieniła go w dzwonkowego karcianego króla. Ubrany w szaty królewskie, koronę Popielów (znalezioną przez Skierkę i Chochlika) oraz berło, wraz z gnomami udaje się na dwór Balladyny.

Scena V

 • Kostryn dowiaduje się o sekrecie Balladyny. Posłaniec Kirkora - Gralon przywozi na dwór skrzynię dla Balladyny. Informuje ją również o wizycie księcia u Pustelnika. Balladyna, w obawie o ujawnienie swych zbrodni, zabija posłańca przy współudziale Kostryna.

AKT IV: Scena I

 • Na zamku odbywa się uczta, w której uczestniczy Grabiec. W sali zjawia się matka Balladyny, oskarżając córkę o złe traktowanie. Balladyna każe ją wyprowadzić z zamku. Przybyły na zamek goniec informuje o zwycięstwie Kirkora i śmierci Popiela IV. Książę ogłosił bezkrólewie zaś prawowitym władcą zostanie osoba posiadająca koronę Popielów. Kirkor na czas burzy schronił się w chacie Pustelnika. Balladyna widzi swoją zmarłą siostrę, a Chochlik śpiewa pieśń opisującą morderstwo, którego dokonała. Balladyna mdleje.

Scena II

 • Kirkor informuje Pustelnika o swojej decyzji związanej z wyborem nowego władcy. Pustelnika odwiedza niewidoma wdowa, która informuje o nieudanej próbie samobójczej i złej córce, która ją wygnała. Pustelnik obiecuje wymierzyć jej córce odpowiednią karę, jak tylko stanie się królem.

Scena III: Rozmowa Chochlika ze Skierką, przybycie pobladłej Balladyny.

Scena IV: Balladyna zamierza zabić śpiącego Grabca i zostać królową.

Scena V

 • Kostryn przynosi koronę Popielów, której obłąkana Balladyna (będąca w ciąży) nie potrafiła znaleźć. Kobieta wszędzie widzi krew. Kochankowie zamierzają zatrzeć ślady swoich zbrodni i zlecają zabójstwo Pustelnika.

AKT V :Scena I

 • Goplana, widząc do czego doprowadziła jej zazdrość, odlatuje wraz z kluczem żurawi.

Scena II

 • Do znajdującego się pod Gnieznem Kirkora dociera informacja o śmierci Pustelnika. Książę wpada we wściekłość i daje rozkaz do ataku.

Scena III

 • Balladyna wraz z Kostrynem przekupuje rycerzy Kirkora, doprowadzając do jego przegranej i śmierci. Balladyna wraz z kochankiem przybywają na dwór jako nowi władcy. Balladyna, która chce wyłącznej władzy, więc truje kochanka.

Scena IV

 • Balladyna zostaje królową, do zamku zaś zbliża się burza. Nowa władczyni ma sądzić winnych. Wydaje ona trzy wyroki śmierci: na zabójcę Aliny, na zabójcę Kostryna i na córkę, która była okrutna wobec matki. Wdowa, nie chcąc ujawnić imienia wyrodnej córki, została poddana torturom, w wyniku których zmarła. Balladynę zaś śmiertelnie trafił piorun.

''Wesele'' Stanisława Wyspiańskiego jest lekturą szkolną. Zdjęcie ilustracyjne"Wesele" - Stanisław Wyspiański. Streszczenie, plan wydarzeń, opracowanie, bohaterowie

Balladyna plan wydarzeń

 1. Rozmowa księcia Kirkora z Pustelnikiem, dotycząca wyboru przyszłej żony.
 2. Opowieść Pustelnika o jego przeszłości.
 3. Rozmowa Pustelnika z Filonem.
 4. Rozmowa Skierki z Chochlikiem dotycząca ich królowej - nimfy Goplany.
 5. Goplana ujawnia swoje uczucia względem Grabca, który odrzuca jej miłość.
 6. Intryga Goplany, która chce pozbyć się swojej rywalki Balladyny.
 7. Rozmowa sióstr - Aliny i Balladyny z ich matką dotycząca zamążpójścia dziewcząt.
 8. Przybycie Kirkora do chatki sióstr.
 9. Malinowy konkurs.
 10. Goplana zamienia Grabca w płaczącą wierzbę.
 11. Balladyna z zazdrości zabija Alinę.
 12. Pojawienie się krwawego znamienia na czole morderczyni.
 13. Filon znajduje ciało Aliny i zakochuje się w niej.
 14. Filon wraz z Pustelnikiem zanoszą ciało Aliny do chaty Pustelnika.
 15. Balladyna otrzymuje dzbanek malin od Goplany i wraca do domu.
 16. Kłamstwo Balladyny.
 17. Ślub Balladyny z Kirkorem.
 18. Kirkor wyrusza na wojnę.
 19. Romans Balladyny z Kostrynem.
 20. Balladyna rozkazuje zamknąć swoją matkę w wieży.
 21. Balladyna odwiedza Pustelnika chcąc pozbyć się znamienia.
 22. Pustelnik odkrywa tajemnicę Balladyny.
 23. Goplana zamienia Grabca w dzwonkowego króla.
 24. Grabiec wraz z Chochlikiem i Skierką udaje się na dwór Kirkora.
 25. Przybycie Gralona wraz z tajemniczą skrzynią do zamku Balladyny.
 26. Kostryn i Balladyna zabijają Gralona.
 27. Uczta na zamku, Balladyna wygania swoją matkę z posiadłości,
 28. Rozmowa Kirkora z Pustelnikiem.
 29. Plany Balladyny dotyczące Grabca posiadającego koronę Popielów.
 30. Zabójstwo Grabca.
 31. Zabójstwo Pustelnika.
 32. Odejście Goplany.
 33. Balladyna przekupuje wojska Kirkora i doprowadza do jego klęski.
 34. Śmierć Kirkora.
 35. Balladyna truje Kostryna.
 36. Balladyna nową królową.
 37. Sąd, w którym wyroki wydaje Balladyna.
 38. Balladyna umiera rażona piorunem.