Charakterystyka Małego Księcia. Cechy i opis głównego bohatera

Charakterystyka Małego Księcia to zadanie dla dzieci w szkole. Jakie są cechy Małego Księcia? Z jakich elementów składa się plan wydarzeń tej książki? Podpowiadamy.

"Mały Książę" - charakterystyka ksiażki

Charakterystyka Małego Księcia musi się rozpocząć od poznania gatunku utworu. W tym przypadku jest to powiastka filozoficzna.Ten typ utworów wyróżniają rozważania nad życiem. Zadają pytania lub pokazują tezy i pozostawiają nam pole do samodzielnego myślenia. Powiastka filozoficzna będzie stawiać nas przed moralnymi dylematami, wprowadzając niejednokrotnie chaos w naszym światopoglądzie. Książka Mały Książę jest wręcz przesycona takimi spostrzeżeniami, dodatkowo jest ona napisana językiem, który jest łatwy do przyswojenia dla dziecka. Czy jest to najlepszy sposób na pierwsze spotkanie z filozofią? Zapewne tak. Książka ta powstała w 1941 roku i jest obecnie klasyką gatunku. Jest chyba najbardziej rozpoznawalnym utworem napisanym dla dzieci. Jej popularność i fenomen jest tak wielki, iż powstały nawet muzea, które w całości są poświęcone Małemu Księciu. 

Krótka charakterystyka "Małego Księcia"

Krótka charakterystyka Małego Księcia może śmiało sprowadzić się do jednego stwierdzenia - jest to książka, która opowiada nam o takich wartościach jak:

  • miłość,
  • wierność,
  • przyjaźń,
  • odpowiedzialność.

Wszystkie te powinności zostały zawarte w utworze, co więcej jest on skierowany do dzieci, czyli ma za zadanie naukę od najmłodszych lat stosunkowo ciężkich, niekiedy filozoficznych tematów, za pomocą bardzo prostego i zrozumiałego języka. 

Mały Książę - charakterystyka postaci

Książka opowiada o losach tytułowego Małego Księcia. Początkowo pomieszkuje on samotnie na pewnej asteroidzie, noszącej nazwę B612. Wiedzie tam uporządkowane życie, zajmując się swoimi bieżącymi sprawami. Książę niezmiernie dokładanie dba o porządek, zajmuje się przycinaniem baobabów, czy też czyszczeniem kraterów wulkanów. W tej części powiastki widoczne jest jego silne uczucie samotności. 

Porządek i uporządkowane, samotne życie Małego Księcia przerywa, któregoś dnia nowy przybysz na planecie - jest nim kwiat róży. Książę od tego czasu zdobywa nowego przyjaciela i kogoś kim może się opiekować. Bardzo angażuje się w opiekę nad różą. Kiedy z czasem jej zachcianki robią się nie do zniesienia, mały bohater postanawia opuścić ją i całą swoją asteroidę. Wyrusza w podróż, w nieznane.

Podczas swojej podróży Książę napotyka wiele sytuacji, z którymi musi sobie samodzielnie radzić. Z czasem zaczyna rozumieć swoje nieodpowiedzialne zachowanie, którego zakończeniem było pozostawienie róży samej na asteroidzie.

Cechy Małego Księcia. Co wiemy o bohaterze?

Cechy Małego Księcia i problemy z jakimi się mierzy, to przede wszystkim: 

  • samotność - tym cechuje się przede wszystkim, gdy przebywa sam na asteroidzie. Zmienia się to diametralnie za sprawą nowego przybysza - róży, a także w trakcie jego podróży
  • Książę jest niewątpliwie bardzo sympatyczną postacią. Widać, że dużym uczuciem darzy swoją przyjaciółkę
  • wierność i wyrozumiałość - cierpliwie znosi zachcianki róży. W pewnym momencie jednak, jego cierpliwość się wyczerpała - czy czyni go to bardziej ludzkim? W trakcie swoich podróży dochodzi do niego, że postąpił źle pozostawiając swoją przyjaciółkę samą
  • ciekawość świeta
  • wrażliwość - widzi piękno w różnych zjawiskach, roślinach, zwierzętach i całym nowym otaczającym go świecie
  • ufność - przez które zostaje ukąszony przez żmiję podczas jednej ze swoich przygód
  • otwartość -  zawsze nawiązuje dialog z napotkanymi postaciami na swojej drodze 
  • przyjacielski - poza różą, przyjaciela zyskuje także w lisie. 

Opis Małego Księcia - jak wyglądał tytułowy bohater

Bohater książki to niewysoki chłopiec o dzieciecej twarzy, który zawsze nosił złoty szalik. Był to jego znak rozpoznawczy. Ubierał się też w granatowy płaszcz i błękitne spodnie. Chłopiec miał złote lub blond włosy. Lis określił ten kolor "kolorem złotego zboża". 

Zobacz wideo Oglądaliście "Króla Lwa"?
Więcej o:
Copyright © Agora SA