Od kiedy przerwa świąteczna w szkole 2019? Uczniowie będą mieli sporo wolnego

Przerwa świąteczna w szkołach 2019 to coś, do czego odliczają uczniowie i ich rodzice. Ci pierwsi nie mogą doczekać się wolnego, drudzy - zastanawiają się, jak zorganizować dzieciom opiekę. Ile trwa przerwa świąteczna w tym roku?

Od kiedy przerwa świąteczna w szkole 2019? Ostatnim dniem, w który uczniowie pójdą do szkoły, będzie piątek, 20 grudnia. Według kalendarza roku szkolnego 2019/2020 opublikowanego na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej, zimowa przerwa świąteczna trwa od 23 do 31 grudnia 2019 r.

Ile trwa przerwa świąteczna?

Kiedy uczniowie wrócą do szkoły? 1 stycznia to dzień ustawowo wolny od pracy, zatem pierwszy roboczy dzień to środa, 2 stycznia. Jednak to wcale nie oznacza, że tego dnia dzieci pojawią się w szkolnych ławach. Chociaż przerwa świąteczna 2019 trwa do 31 grudnia, to w wielu placówkach nie będzie zajęć dydaktyczno-wychowawczych także w czwartek i piątek (3 i 4 stycznia 2020). To oznacza, że pierwsze lekcje po Świętach odbędą się dopiero 7 stycznia (6 stycznia to święto Trzech Króli, dzień wolny od pracy).

W czasie przerwy świątecznej w szkołach nie odbywają się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, jednak - jeśli istnieje taka konieczność - uczniom zostanie zapewniona opieka na świetlicy. Należy jednak wcześniej powiadomić szkołę o takiej potrzebie (najczęściej trzeba wypełnić deklarację). Warto także pamiętać, że w dni okołoświąteczne świetlica jest czynna krócej, obiady mogą nie być wydawane.

Przerwa świąteczna to czas, kiedy dzieci więcej przebywają na dworze, także bez opieki. Warto uświadomić im, jakie są zimowe zagrożenia. To m.in. spadające sople, ale i zamarźnięte stawy, które nęcą, aby się na nich poślizgać. Co robić, gdy wpadniesz do zimnej wody?

Zobacz wideo

Przerwa świąteczna 2019 w przedszkolach

Przedszkola w czasie przerwy zimowej są otwarte. Jednak zmienia się codzienny harmonogram - w tych dniach zazwyczaj przedszkolaków jest mniej, grupy są łączone. Podobnie, jak w szkołach, rodzice muszą wcześniej wypełnić deklaracje, które dzieci będą chodziły do placówki w okołoświąteczne dni.

Jakie możliwości opieki ma rodzic? Łatwiej jest ze starszymi dziećmi - te mogą po prostu same zostać w domu. Młodszym musimy zorganizować opiekę. Wyjściem jest świetlica, ale musimy pamiętać, że dziecko musimy odbierać z niej wcześniej niż normalnie. Inna opcja to poproszenie o pomoc w opiece kogoś bliskiego (dziadków, znajomych). Jeśli nie wykorzystaliśmy jeszcze urlopu na dziecko, to dobry moment - jednak to "tylko" dwa dni. Możemy także wykorzystać urlop wypoczynkowy.

Przerwa świąteczna w szkole a ferie zimowe

Uczniowie nie zagrzeją na długo miejsca w ławkach. 13 stycznia w pierwszych województwach (lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim, śląskim) zaczynają się ferie zimowe. Terminy tegorocznych zimowych wakacji prezentują się następująco:

  • 13-26 stycznia 2020 r. - województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie,
  • 20 stycznia - 2 lutego 2020 r. - województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
  • 27 stycznia - 9 lutego 2020 r. - województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie,
  • 10-23 lutego 2020 r. - województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.
Więcej o: