Dzień Nauczyciela jest dniem wolnym od szkoły? Odpowiadamy

Dzień Nauczyciela jest dniem wolnym od szkoły? To pytanie zadaje sobie wielu uczniów i ich rodziców. Spieszymy z odpowiedzią. 14 października nie powinny się odbywać lekcje.

Dzień Nauczyciela jest dniem wolnym? Wielu rodziców, a przede wszystkim uczniów, zastanawia się, czy tego dnia trzeba będzie iść do szkoły. Wszystko zależy od ustaleń placówki. Nie ma wątpliwości, że do szkoły najprawdopodobniej trzeba będzie pójść, ale być może nie na lekcje. 

Dzień Nauczyciela to dzień wolny?

Dzień Nauczyciela, a właściwie Dzień Edukacji Narodowej, w myśl zasad zawartych w art. 74 Karty Nauczyciela nie jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Nie oznacza to jednak, że w danej szkole będą lekcje. Dyrektor każdej placówki ma pulę dni wolnych, które może rozdysponować w ciągu roku szkolnego np. na potrzeby egzaminów, świąt religijnych czy potrzeb lokalnej społeczności. Ile to dni? Wszystko zależy od rodzaju szkoły:

  • szkoły podstawowe - do 8 dni
  • licea ogólnokształcące i technika - do 10 dni
  • szkoły branżowe I i II stopnia, szkoły policealne, placówki kształcenia ustawicznego - do 6 dni.

Co do zasady więc Dzień Nauczyciela nie jest więc dniem wolnym od zajęć, chyba że dyrektor waszej placówki uzna inaczej. W praktyce jednak rzadko kiedy w Dzień Edukacji Narodowej odbywają się normalne lekcje. Często zajęcia trwają krócej lub w ogóle ich nie ma, a uczniowie ze swoimi wychowawcami organizują sobie w tym czasie wycieczki np. wyjście do kina lub teatru,

Dzień Nauczyciela. Kiedy wypada

Dzień Nauczyciela, co roku wypada tego samego dnia, czyli 14 października. W tym roku data ta wypadnie w poniedziałek. Co ciekawe, Dzień Nauczyciela obchodzony jest w większości państw na świecie, jednak istnieje też Światowy Dzień Nauczyciela pod patronatem UNESCO. Świętuje się go 5 października

Dzień Nauczyciela. Czy dać prezent?

Jeszcze kilka lat temu prezenty na Dzień Nauczyciela były codziennością. Z biegiem czasu, gdy święto to zaczęto obchodzić bardziej jako Dzień Edukacji Narodowej, odchodzi się od obdarowywania pedagogów. Uczniowie decydują się raczej na klasową składkę na kwiaty dla swojego wychowawcy lub drobne upominki dla ulubionych nauczycieli.

Wręczanie prezentów nie jest oczywiście obowiązkowe. Jednak warto wykorzystać ten dzień jako pretekst, by docenić pracę ulubionego nauczyciela. Własnoręcznie zrobiona kartka z podziękowaniem, a nawet kilka ciepłych słów, dlaczego lekcje tego pedagoga nam się podobają, będą dla niego nie do przecenienia. 

Ponieważ z reguły w szkołach nie odbywają się regularne zajęcia dydaktyczne, można zastanowić się całą klasą, czy nie przygotować wspólnie czegoś dla nauczycieli. Dużo frajdy wszystkim dostarczy zorganizowanie np. szkolnego kabaretu parodiującego życie szkoły. Każdy też może przygotować coś do jedzenia, by wspólnie urządzić pyszną ucztę z okazji Dnia Nauczyciela. Świetnie sprawdzi się tutaj typowo jesienne ciasto ze śliwkami. Jak je zrobić? Zobaczcie nasze wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: