Dzień Nauczyciela w szkole. Kiedy wypada? Jakie dać prezenty?

Dzień Nauczyciela to w każdej szkole ważne święto. 14 października uczniowie w całej Polsce mają szansę podziękować swoim ulubiony pedagogom. Nie macie pomysłu na prezent lub życzenia? Śpieszymy z pomocą.

Dzień Nauczyciela, czyli Dzień Edukacji Narodowej, to w polskiej szkole ważne wydarzenie. W wielu placówkach tego dnia lekcje są skrócone lub w ogóle odwołane, a w zamian organizowane są okolicznościowe akademie lub wycieczki. Kiedy będziemy świętować w 2019 roku?

Dzień Nauczyciela. Kiedy wypada?

Dzień Nauczyciela, a właściwie Dzień Edukacji Narodowej wypada 14 października i co roku święto to obchodzone jest tego samego dnia. W tym roku 14 października wypada w poniedziałek, więc bardzo możliwe, że tego dnia zamiast zwykłych lekcji w waszej szkole będą zorganizowane specjalne uroczystości. 

Dzień Nauczyciela w szkole. Jaki dać prezent

Każda szkoła ma swoje tradycje, jeśli chodzi o sposób obchodzenia Dnia Edukacji Narodowej. W jednych placówkach będą to apele w sali gimnastycznej, w innej każda klasa we własnym zakresie będzie mogła zorganizować sobie tego dnia np. wyjście do kina. Niezależnie jednak od formy, jaką obchody Dnia Nauczyciela przyjmują w waszej szkole, warto wykorzystać to święto jako pretekst do rozmowy z ulubionym pedagogiem i podziękowanie mu za jego pracę.

Dobrym pomysłem jest zorganizowanie klasowej składki na prezenty dla nauczycieli. Kupienie kwiatów czy słodkich upominków w hurcie jest nie tylko łatwiejsze logistyczne, lecz także i tańsze. Niektórzy uczniowie zamiast obdarowywać wszystkich nauczycieli drobnym prezentem, wolą dać coś większego jednej osobie np. wychowawcy. Co można podarować? Eleganckie pióro, voucher na bilet do teatru lub kina czy książka z dedykacją są uniwersalne i na pewno będą dobrze przyjęte przez każdego.

W niektórych szkołach Dzień Nauczyciela obchodzony jest w bardzo oficjalny sposób. Wówczas zaleca się uczniom, aby ich strój odzwierciedlał wagę wydarzenia. O tym, jak wybrać strój dla dziecka na szkolną uroczystość, dowiesz się z naszego wideo:

Zobacz wideo

Dzień Nauczyciela. Co zamiast prezentu

Każdy pedagog potwierdzi jednak, że znacznie większą przyjemność od kolejnej bombonierki sprawi mu prezent robiony własnoręcznie. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie klasowej laurki. Najprostsze pomysły są najlepsze: można na przykład na bristolu namalować drzewo, a każdy uczeń odciśnie swoją dłoń, tak, aby odciski wyglądały jak liście. Cała klasa może też przygotować piosenkę o szkole czy edukacji np. zamieniając słowa popularnego hitu i wykonać ją przed nauczycielem. Doskonałą zabawą dla wszystkich mogą też być parodie nauczycieli czy szkolny kabaret.

Dzień Nauczyciela. Co życzyć

Piękne prezenty czy własnoręcznie robione laurki to niesamowicie miły gest dla każdego pedagoga, ale nie obowiązek. Warto to święto wykorzystać przede wszystkim jako przyczynek do rozmowy z ulubionym nauczycielem. Mamy szansę podziękować mu za jego pracę i jednocześnie okazać wsparcie. Zamiast tradycyjnych życzeń warto, powiedzieć nauczycielowi, co nam się podoba na jego lekcjach, dlaczego lubimy jego lekcje lub co zapamiętamy na długo po zakończeniu naszej edukacji. Takie ciepłe słowa na pewno będzie pamiętał znacznie dłużej niż pudełko czekoladek.

Więcej o:
Copyright © Agora SA