Rodzice jednak nie będą musieli odbierać legitymacji i świadectw. Będzie nowelizacja rozporządzenia

Osoby niepełnoletnie od 6 września miały nie dostawać świadectwa ukończenia szkoły oraz legitymacji bez podpisu rodziców. Takie zmiany wprowadziło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Teraz planuje nowelizację rozporządzenia.

Nowe przepisy MEN, które weszły w życie 6 września, polegały na tym, że rodzice mieli odbierać za niepełnoletnich uczniów legitymację i świadectwo ukończenia szkoły. Sprawa wywołała kontrowersje. W artykule: "Nowy przepis MEN wszedł w życie. Rodzice muszą odebrać legitymacje i świadectwa dzieci" pisaliśmy o tym, co o zmianach sądzą internauci. W komentarzach pojawiły się m.in głosy, że to wstyd, aby mama załatwiała takie rzeczy za szósto- czy siódmoklasistów.

Marek Pleśniar z zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty, w rozmowie z wyborcza.pl stwierdził, że zmiany, o których mowa, będą kłopotliwe dla rodziców i szkoły. Pokazują też brak zaufania do uczniów i do szkół. Teraz okazuje się, że MEN ma wprowadzić nowelizację rozporządzenia. 

Rodzice nie będą musieli odbierać legitymacji i świadectw swoich dzieci

Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, poinformował o zmianach w przepisach. Zapewnia, że świadectwo szkolne będzie mógł odbierać uczeń bez potrzeby kwitowania tego przez rodzica. Tak będzie także z legitymacją, zarówno tą w wersji papierowej, jak również elektronicznej. 

Będzie nowelizacja rozporządzenia ws. świadectw i druków szkolnych tak, by niepełnoletni uczeń mógł sam odebrać legitymację szkolną i świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. Jesteśmy w trakcie zmian przepisów

poinformował. Dodał też, że Ministerstwo Cyfryzacji sprzeciwia się temu, aby uczeń niepełnoletni sam mógł występować o wersję mobilną legitymacji. Uważa się, że ta aplikacja będzie zawierać dużo więcej danych i w tym przypadku to rodzic będzie decydować, czy jego dziecko będzie mogło korzystać z takiego dokumentu.  Legitymację w wersji mobilnej (mLegitymację) szkolną otrzymają uczniowie, których szkoły przystąpiły do programu i którzy już dostali legitymacje w wersji papierowej.

Więcej o mLegitymacji dowiesz się z artykułu: "mLegitymacja coraz popularniejsza. Czym jest legitymacja szkolna w wersji cyfrowej i jak ją założyć".

Więcej o:
Copyright © Agora SA