Egzamin gimnazjalny 2019 w czasie strajku nauczycieli. Czy wszędzie się odbędzie?

Egzamin gimnazjalny 2019. Termin tegorocznych testów do ostatniej chwili był wielką niewiadomą. Strajk nauczycieli spowodował, że nie we wszystkich placówkach możliwe jest przeprowadzenie egzaminu gimnazjalnego tak, jak to początkowo planowano.
Zobacz wideo

Egzamin gimnazjalny 2019 dziś wystartował. To sprawdzian wyjątkowy. Po pierwsze dlatego, że właściwie do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy się odbędzie - nauczyciele strajkują, zespoły egzaminacyjne "kompletowano" na gorąco.

Każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów. Wszyscy chętni nauczyciele, którzy chcą pomóc uczniom podczas egzaminów, mogą się już zgłaszać do kuratoriów oświaty

- napisano na stronie MEN.

Po drugie, do egzaminu przystępują uczniowie ze skumulowanego rocznika. O miejsca w szkołach średnich będą "walczyć" zarówno absolwenci gimnazjum, jak i szkoły podstawowej. Dlatego egzamin, a dokładniej jego wyniki, mają dla uczniów tak duże znaczenie. Stresował ich sam sprawdzian, a niepewność spowodowana brakiem konkretów do ostatniej chwili, w niczym nie pomagała.

Egzamin gimnazjalny 2019 odbędzie się

Ministerstwo Edukacji poinformowało wczoraj, że udało się zapewnić zespoły egzaminacyjne we wszystkich szkołach, w których odbywa się sprawdzian.

O tym, że egzamin się odbędzie informowali także włodarze miast, m.in. prezydent Warszawy.

Egzamin gimnazjalny 2019: termin

  1. Część humanistyczna - środa 10 kwietnia. Z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - godz. 9.00, z zakresu języka polskiego - godz. 11.00.
  2. Część matematyczno-przyrodnicza - czwartek 11 kwietnia. Z zakresu przedmiotów przyrodniczych - godz. 9.00, z zakresu matematyki - godz. 11.00.
  3. Język obcy nowożytny - piątek, 12 kwietnia. Na poziomie podstawowym - godz. 9.00, na poziomie rozszerzonym - godz. 11.00.

Dodatkowe terminy egzaminu gimnazjalnego

Harmonogram egzaminu gimnazjalnego został ogłoszony w sierpniu 2018 roku. Wtedy też poznaliśmy dodatkowe terminy tego sprawdzianu. To właśnie o tych datach mówiono teraz w kontekście strajku nauczycieli - jedną z opcją było, jeśli nie udałoby się przeprowadzić egzaminu w pierwszym terminie, to, że testy odbędą się właśnie w drugim terminie, który i tak jest już zaplanowany.

Termin dodatkowy:

  • część humanistyczna - 3 czerwca 2019 r.(poniedziałek) - z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - godz. 9.00, z zakresu języka polskiego - godz. 11.00.
  • część matematyczno-przyrodnicza - 4 czerwca 2019 r. (wtorek) - z zakresu przedmiotów przyrodniczych - godz. 9.00, z zakresu matematyki - godz. 11.00.
  • język obcy nowożytny - 5 czerwca 2019 r. (środa)- na poziomie podstawowym - godz. 9.00, na poziomie rozszerzonym - godz. 11.00.

Kiedy wyniki egzaminu?

Rezultaty egzaminu gimnazjalnego zostaną ogłoszone 14 czerwca. Wtedy poznamy wyniki zarówno testu przeprowadzonego w pierwszym, jak i drugim terminie, a do szkół trafią wyniki i zaświadczenia. 21 czerwca (w dniu zakończenia roku szkolnego) zaświadczenia i informacje zostaną wydane zdającym.

Czy egzaminu gimnazjalnego można nie zdać?

Jak czytamy na stronie CKE, nie można go nie zdać. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, jednak nie określono minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać. W związku z tym egzamin zostaje zaliczony, nawet jeśli gimnazjalista otrzyma tylko kilka punktów. Niemniej jednak o wynik warto zawalczyć - wyniki egzaminu gimnazjalnego brane są pod uwagę podczas rekrutacji do szkół średnich.

Więcej o: