Ferie zimowe 2018/2019: terminy ferii w poszczególnych województwach

Kiedy ferie zimowe 2018/2019? Terminy warto już zapisać w kalendarzu. Ferie zimowe 2018/2019 rozpoczną się szybciej niż się tego spodziewamy. Chociaż rok szkolny jeszcze się nie zaczął, nim się obejrzymy będą święta Bożego Narodzenia, a tuż po nich - dwa tygodnie wolnego.

Ferie zimowe 2018/2019 - terminy zostały ustalone już dawno temu, poznaliśmy je już w czerwcu 2017 roku. Wtedy wydawały się być czymś odległym, teraz - chociaż rok szkolny 2018/2019 jeszcze się nie zaczął - zbliżają się wielkimi krokami. Nim się obejrzymy będzie zimowa przerwa świąteczna, a po chwili ferie zimowe. Kiedy wypadają w tym roku?

Kalendarz ferii zimowych 2018/2019: terminy w poszczególnych województwach

Ferie zimowe rozpoczną się 14 stycznia 2019, a skończą 24 lutego 2019. Uczniowie z których województw będą mieli wolne jako pierwsi?

14-27 stycznia 2019 r. - województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

21 stycznia - 3 lutego 2019 r. - województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie

28 stycznia - 10 lutego 2019 r. - województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

11-24 lutego 2019 r. - województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

Uczniowie będą wypoczywać w czterech turach, trzy pierwsze zazębiają się.

Rok szkolny 2018/2019. Harmonogram dni wolnych i terminy egzaminów

Ferie zimowe 2019/2020 - kalendarz dla planujących z dużym wyprzedzeniem

W związku z tym, że - według obowiązującego rozporządzenia - termin ferii musi być ogłoszony wcześniej, znamy już terminy ferii w kolejnym roku szkolnym. Zatem kiedy wypadają ferie zimowe 2019/2020? Rozpoczną się 13 stycznia 2020 roku i potrwają do 23 lutego 2020 roku - oczywiście nie wszyscy będą wypoczywać ponad miesiąc, uczniowie z każdego z województw będą mieli wolne od szkoły pod dwa tygodnie.

  • 13-26 stycznia 2020 r. - wypoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego
  • 20 stycznia - 2 lutego 2020 r. - województwa: podlaskie i warmińsko-mazurskie
  • 27 stycznia - 9 lutego 2020 r. - województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
  • 10-23 lutego 2020 r. - województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie

Co robić w czasie ferii zimowych?

Możliwości jest wiele, wszystko zależy od tego, na co możemy sobie pozwolić. Ograniczeniem są finanse, ale i... urlop wypoczynkowy, jeśli chcemy ferie zimowe spędzić wspólnie. Najczęściej jednak rodzinny wypoczynek planujemy w okolicach wakacji, a ferie zimowe dzieci spędzają same - wyjeżdżając na zimowiska, spędzając czas na zimowych półkoloniach, czy korzystając z oferty zajęć przygotowanych w ramach tzw. zimy w mieście.

Zima w mieście - fajna zabawa w dobrze znanych miejscach

Zajęcia organizowane w ramach zimy w mieście różnią się od siebie, ale zazwyczaj odbywają się w Domach Kultury czy w szkołach. Wiele miejsc w czasie ferii zimowych organizuje bezpłatne zajęcia lub takie za które zapłacimy symboliczną opłatę. Dobrze jest ofertą zainteresować się jak najwcześniej, często liczba miejsc jest ograniczona. Jeśli za za wyszukiwanie zajęć zabierzemy się, gdy ferie już się rozpoczną, możemy nie mieć już szans na zapisanie się na nie.

Półkolonie, czyli dobra zabawa przez cały dzień

W miejscu zamieszkania odbywają się także półkolonie - to zajęcia zorganizowane przez większość dnia, pomyślane tak, aby zająć dzieci w godzinach pracy rodziców. Zawozimy dzieci rano, odbieramy po pracy. W tym czasie dzieci mają zapewnioną opiekę, posiłki i różne atrakcje. Niestety, półkolonie są dość drogie. Ich cena różni się w zależności od miejsca i tego, co jest zawarte w pakiecie, jednak zazwyczaj to około 300-500 zł za pięć dni. Warto jednak szukać okazji, często oferowane są zniżki dla rodzeństwa, możemy zapłacić mniej jeśli zdecydujemy się na półkolonie wcześniej itp.

Wyjazdy zorganizowane - najdroższa opcja

Czy to zimowisko, czy wyjazd całą rodziną - zorganizowane wyjazdy na narty zawsze są najdroższe. Najlepiej oferty poszukać tuż po rozpoczęciu roku szkolnego, wtedy będziemy mieć największy wybór, do tego często cena na początku jest niższa.

Również jeśli rodzinny wyjazd zimą chcemy zorganizować samemu, lepiej pomyśleć o nim już niedługo. Im bliżej ferii zimowych, tym mniej opcji noclegu. W dodatku jeśli kupimy bilety już teraz możemy zapłacić za nie o wiele mniej.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: