Prezent dla nauczyciela na koniec roku szkolnego 2017/2018: co kupić na pożegnanie

Prezent dla nauczyciela na koniec roku to coś, co jest przedmiotem wielu dyskusji. W zależności od tego, kto prezent dla nauczyciela wybiera, pojawiają się różne głosy - wiadomo, ile osób, tyle pomysłów. Na co decydujemy się najczęściej?

Prezent dla nauczyciela na koniec roku szkolnego 2017/2018: kto kupuje

Najczęściej na zakończenie roku szkolnego prezenty są zbiorcze, finansowane ze środków rady rodziców lub samorządu uczniowskiego. Pieniądze na prezenty dla nauczycieli mogą być też zbierane przez uczniów danej klasy - najczęściej dzieje się tak w przypadku prezenty dla wychowawcy.

Prezenty na które decydujemy się najczęściej

Gdy chcemy kupić nauczycielowi coś samemu, zazwyczaj wybieramy kwiaty (dawniej wybieraliśmy głównie cięte, dziś wręczamy także kwiaty doniczkowe) lub bombonierki. W ostatnim czasie popularne stały się personalizowane bombonierki, w których wybieramy konkretne pralinki, które tworzą jakiś napis itp. Prezenty składkowe to także kwiaty lub bombonierki, oprócz nich kupujemy np.:

  • karty podarunkowe
  • kosze upominkowe (możemy kupić gotowe lub zawartość skompletować samemu)
  • personalizowane akcesoria - materiałowe torby, poduszki, notesy
  • plakaty, np. ze słowami, których nauczyciel używa najczęściej, z jego charakterystycznymi powiedzonkami
  • kalendarze książkowe

Warto dopasować prezent do osoby, jeśli nie nosi biżuterii, nie wręczajmy karty podarunkowej do jubilera, może lepiej sprawdzi się bon do sklepu wnętrzarskiego lub drogerii? Jeśli wiemy, czym nauczyciel pasjonuje się "po godzinach" prezent może dotyczyć właśnie tego. Może będzie to album o ulubionym regionie, specjalistyczny scyzoryk lub nowoczesne formy do pieczenia?

Prezent dla nauczyciela DIY

Według wielu nauczycieli takie prezenty są najfajniejsze. O niektórych warto jednak pomyśleć wcześniej, już na początku roku. O jakich? Na przykład o pamiątkowym albumie - okazji do robienia zdjęć na pewno nie zabraknie, warto jednak robić je regularnie. Jeśli o takim prezencie pomyślimy dopiero pod koniec roku szkolnego, także nic straconego. Ktoś na pewno zdjęcia robił, na pewno wybierzecie takie, które będą pasowały. Album nie musi być po prostu zbiorem zdjęć, mogą pojawić się tam też różnego rodzaju anegdotki, pamiątkowe wpisy, scrapbookingowe ozdobniki. Jeśli nie mamy czasu na wklejanie i ozdabianie, możemy nauczycielowi podarować pudełko wspomnień - włożyć do niego możemy to, co wklelibyśmy i wpisaliśmy do albumu, jednak pracy z ozdabianiem będzie zdecydowanie mniej, musimy zadbać jedynie o wygląd szkatułki. Pudełka po butach są dobre na przechowywanie pamiątek w domowym zaciszu, na prezent wybierzmy raczej drewniany pojemnik.

Co jeszcze? Niebanalnym prezentem jest przygotowanie własnych opakowań na cukierki. Na kwadratowych karteczkach piszemy np. słowa podziękowania (każdy uczeń od siebie) lub najciekawsze anegdotki czy ulubione powiedzonka nauczyciela. Przygotowanymi przez nas papierkami owijamy po prostu cukierki kupione w sklepie, będą miały dwa opakowania - to oryginalne i to nasze.

Nauczycielowi możemy przygotować też plakat, np. będący kolażem z różnych powiedzonek, charakterystycznych dla tego nauczyciela. Możecie wypisać je komputerowo albo wydzierając potrzebne słowa ze starych gazet.

Spersonalizować możemy właściwie wszystko, może to być pióro z grawerem, kubek z zabawnym napisem lub etui na klucze z inicjałami.

Prezent dla nauczyciela na pożegnanie

Gdy kończymy szkołę zazwyczaj decydujemy się na bardziej okazały prezent. Zbieramy więcej, aby kupić coś o większej wartości. Czy to jednak dobra decyzja? Niekoniecznie. Nauczycieli często krępują takie prezenty, sprawiają, że czują się zobowiązani. Najlepiej po prostu podziękować - niezależnie, czy żegnamy się tylko na wakacje, czy na dłużej.

Czego lepiej nie kupować?

Wiadomo, wszystko zależy od człowieka, ale naprawdę lepiej nie decydować się na kosztowne prezenty. O wiele większe znaczenie ma miłe słowo i docenienie codziennej pracy, niż wydanie pieniędzy raz do roku. Jeśli chcemy coś podarować, niech to będzie coś symbolicznego, od uczniów. Taki prezent będzie kojarzył się z klasą, nie będzie po prostu odhaczonym zadaniem do wykonania na koniec roku szkolnego. Czego lepiej nie kupować? Np.:

  • wycieczek
  • voucherów do spa, na zabiegi kosmetyczne
  • sprzętów elektronicznych i AGD
  • biżuterii
  • perfum

Warto też porozmawiać z przedstawicielami innych klas, aby prezenty utrzymane były mniej więcej na tym samym poziomie.

Prezent dla nauczyciela przedszkola

To, co wybieramy dla pań na koniec żłobka czy przedszkola nie różni się bardzo od rzeczy kupowanych na zakończenie roku w szkole. Prezenty dla całego personelu najczęściej finansowane są ze środków rady rodziców. Na dodatkowe prezenty dla wychowawców organizowane są zbiórki w grupach albo kupowane są one indywidualnie.

Dla personelu najczęściej kupowane są kosze podarunkowe, kwiaty lub bombonierki. Wychowawcom wręczane są karty podarunkowe, np. do sklepów jubilerskich.

To także może cię zainteresować:

Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Więcej o: