Listę potrzebnych rzeczy na pewno dostaniecie na wrześniowym spotkaniu. Jeśli szkoła ma stronę internetową, zapewne tam wyprawka do szkoły pojawi się szybciej. Warto więc ją regularnie odwiedzać, szczególnie jeśli chcesz rzeczy do wyprawki kupić wcześniej. Oczywiście bardziej skupiamy się nad wyprawką pierwszoklasisty, później czujemy się już pewniej, starsze dzieci już same dbają o to, by niczego im nie zabrakło, wiedzą, że do jednego przedmiotu przyda im się zeszyt w formacie A3, do innego wystarczy A4, że potrzebują dodatkowego notesu na notatki itp. U młodszego dziecka to my musimy kontrolować listę wyprawkową, mały uczeń skupia się na wyborze wzorów.
Przede wszystkim musimy pamiętać o:
Przeczytaj także: Plecak do szkoły: jaki wybrać? Ma być dopasowany do cech i potrzeb dziecka [ROZMOWA]
Część rzeczy dziecko będzie musiało nosić ze sobą, część (głównie materiały plastyczne) zostawi w szkole. Chociaż wyprawka do pierwszej klasy szkoły podstawowej może różnić się między placówkami, zazwyczaj wśród potrzebnych przedmiotów znajdują się:
Te rzeczy powinny zmieścić się w piórniku. Jaki powinien być? Tu zdania są podzielone. Niektórzy uważają, że lepsze są takie typu saszetka, bo dziecko nie marnuje czasu, aby układać w nich rzeczy i więcej się do nich mieści, inni są zdania, że lepsze są piórniki z gumkami, ponieważ tam wszystko jest na swoim miejscu. Jeśli szkoła nie wymaga konkretnego modelu, najlepiej, aby dziecko wybrało piórnik, z którego będzie jemu wygodniej korzystać.
Wśród rzeczy z wyprawki pierwszoklasisty są także takie, które będą zostawiane w szkole. Są to:
Niektóre szkoły proszą także o przyniesienie ryzy papieru ksero, czy też wyposażenie ucznia w liczmany, czyli specjalne patyczki do nauki liczenia.
Wszystkie rzeczy powinny być podpisane, a uczeń powinien wiedzieć, co ma, jak wyglądają jego rzeczy. Dlatego na zakupy najlepiej zabrać dziecko lub - jeśli wspólne zakupy nie są możliwe - nie pokazywać uczniowi rzeczy podczas pakowania do szkoły, ale dać mu się z nimi zapoznać wcześniej (oczywiście mowa tu o uczniach pierwszych klas szkoły podstawowej, starsze dzieci z rozpoznaniem swoich rzeczy nie powinny mieć problemów).
W niektórych szkołach na listach wyprawkowych znajdują się także artykuły higieniczne takie jak nawilżane chusteczki, chusteczki higieniczne w kartonie czy nawilżany papier toaletowy, który można spuszczać w toalecie.
Jeśli szkoła posiada elementy identyfikacyjne, np. krawat, również znajdzie się on liście wyprawkowej.
A co powinni kupić rodzice starszaka? Najczęściej niepotrzebny jest nowy plecak czy piórnik, worki zastępują reklamówki... Potrzebne będą:
Niezbędne będą także nowe buty na zmianę i strój na WF.
300 zł na dziecko to kwota, jaką rodzice otrzymają w ramach programu "Dobry start", który obowiązuje od tego roku. To jednorazowe dofinansowanie wyprawki, przeznaczone dla uczących się dzieci - od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ukończenia 20 lat (trzeba nadal chodzić do szkoły) lub - w przypadku osób niepełnosprawnych - do ukończenia 23 lar (trzeba nadal chodzić do szkoły). 300 zł wypłacane jest raz w roku, na każde dziecko w rodzinie, nie ma kryterium dochodowego. Więcej informacji o programie znajdziecie tutaj: Wniosek 300+: od kiedy i gdzie można składać
W wielu zakładach pracy można otrzymać dofinansowanie do wyprawki. Jego kwota i zasady przyznawania zależą od firmy - szczegółowe informacje powinniśmy znaleźć w dziale kadr.
To także może cię zainteresować: