Pierwszy dzień w szkole - jak to przeżyć? Porady mam

Koniec laby, wakacyjnych wojaży i spania do woli. Doświadczone mamy podpowiadają jak sprawić by powrót dzieci do szkolnego trybu życia był jak najbardziej łagodny.

Nieważne czy twoje dziecko idzie do szkoły po raz pierwszy czy już jest szkolnym weteranem. Dla wszystkich uczniów pierwszy dzwonek oznacza zmianę stylu życia, powrót do nauki, obowiązków, zajęć, terminów. Jeśli dobrze wypoczęło, to z energią i nowymi siłami zacznie nowy rok szkolny, który będzie nieco dłuższy niż poprzedni. Zapytaliśmy mamy dzieci w wieku szkolnym o to jak sobie radzą z powrotem dzieci do szkoły.

Kasia, mama 10-letniego Daniela

Kup dziecku porządny i dobrej jakości plecak. Nie przejmuj się, że będzie za ciężki - nie ma nic gorszego niż uczeń z niedopiętym tornistrem, w którym nic się nie mieści i z którego wysypują się książki i przybory szkolne. Postaw na jakość w wyborze plecaka, te kiepsko wykonane często mają suwaki, które się urywają. Ale zaplanuj dobrze wydatki i nie kupuj wszystkiego naraz. Często już przed wakacjami wiadomo jakich przyborów będzie potrzebować dziecko, więc kupowanie możesz rozłożyć w czasie. Przejrzyj rzeczy z zeszłego roku, może niektóre są jeszcze dobre. Jeśli kupisz przybory dobrej jakości - dłużej dziecku posłużą. Powstrzymaj się od wydawania pieniędzy na niepotrzebne gadżety typu ołówki z monogramem dziecka czy chłodzące pudełka śniadaniowe. Wydasz pieniądze a dziecko tego nie doceni. Normalne pudełko i zwykłe ołówki również doskonale się sprawdzą.

Dorota, mama 9-letniej Mai

Pamiętaj, że dzieci nie muszą wiedzieć wszystkiego zanim przestąpią próg szkoły. Po to są aby się nauczyć. Zamiast sprawdzać nerwowo czy nie zapomniały przez wakacje tabliczki mnożenia skup się na zrelaksowanym nastawieniu dziecka do pierwszych dni szkoły. Dziecko zestresowane i przestraszone ogromem nauki czy obowiązków, jakie je czekają nie rozwinie skrzydeł. Od końca sierpnia wprowadź nową, szkolną porę chodzenia spać i wstawania. Przetestuj je zanim rok szkolny się na dobre rozpocznie. Dzieci potrzebują czasu by się przestawić na tryb szkolny. Jeśli masz córeczkę to zanim kupisz wyposażenie czy nowe ubrania sprawdź najpierw jakie trendy panują w dziewczęcej modzie. Może Hello Kitty już jest passe albo ona woli High School Musical. Unikniesz wydania pieniędzy na rzeczy, których nie chce nosić i sporów przy wyborze garderoby do szkoły. Ustal też wysokość i zasady kieszonkowego, jeśli planujesz je dawać.

Beata, mama 11-latka Maćka i 6-latka Mateusza

Zapakuj dobrze śniadanie i nie zapomnij o napoju. Przygotuj to, co maluch lubi. Ciastka czy inne rzeczy łatwe do rozgniecenia zapakuj w sztywne plastikowe pojemniczki - uniknie bezkształtnej masy zamiast ulubionych domowych ciasteczek. Nie dawaj zbyt dużo jedzenia, bo często nie będzie miał czasu by zjeść wszystko i zostanie mu poczucie winy, że twoje wiktuały się marnują. Lepiej przygotuj się na powrót głodnego malucha po szkole, chyba że je tam obiady. Jeśli masz czas, to zaanagażuj się w życie szkoły dziecka. Pomoc rodzica potrzebna jest na przykład w dostarczeniu dzieci na basen, zorganizowaniu szkolnej uroczystości czy zakupieniu biletów na ciekawy spektakl dla klasy twojego dziecka. Poznasz lepiej wychowawczynię i innych rodziców, a ono poczuje się pewniej widząc, że interesujesz się sprawami jego klasy. Jeśli twoja córka czy syn idą do pierwszej klasy to powstrzymaj łzy pomimo fali emocji, jakie w tobie wzbierają. Masz do nich prawo, w końcu twoje dziecko zaczyna szkołę - to wielki dzień w waszym życiu. Postaraj się jednak dać upust emocjom gdy już zamkną się za nim drzwi placówki. Inaczej może być przytłoczone i zestresowane widokiem rozemocjonowanego rodzica.

Marcelina, mama 3-letniej Róży, 7-letniej Kai i 13-letniego Ignacego

Przygotuj ubrania dzieci z góry na każdy dzień tygodnia, wcześniej sprawdzając pogodę. Ułóż zestawy w tym samym miejscu aby w porannym chaosie nie trzeba było szukać czystej pary majtek czy ciepłej bluzy. Z góry ustal, co będzie każdemu potrzebne danego dnia - jakie ma zajęcia dodatkowe i przygotuj na nie odpowiedni strój czy akcesoria. Jeśli masz kilkoro dzieci, oznacz rzeczy każdego z nich innym kolorem. Jeśli nie jest możliwe kupienie wszystkich potrzebnych przyborów w jednym kolorze, postaw na poszczególnych rzeczach kropkę w danym kolorze. Wtedy rzeczy się nie pomieszają i nawet małe dziecko rozróżni co należy do niego, a co do rodzeństwa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.