Koniec wakacji dla niektórych uczniów był wyjątkowo całkiem szczęśliwy. Wszystko przez wizję otrzymania laptopa zgodnie z obietnicami Ministerstwa Edukacji. Z początkiem września tak też się stało - wielu czwartoklasistów może już cieszyć się nowym sprzętem, a ci, którzy takowego jeszcze nie otrzymali i obawiają się, że zostali pominięci, mogą teraz wszystko skontrolować i sprawdzić dokładną datę dostawy poprzez stronę internetową.
Darmowe laptopy dla dzieci to obietnica, z którą zdaje się, rząd zdołał się zmierzyć. Wraz z początkiem roku szkolnego 2023/24 do szkół i finalnie do rąk czwartoklasistów trafiło już blisko 51 tys. laptopów, a podzielone one zostały między 1 tys. 866 szkół. Jak poinformował resort cyfryzacji to dokładnie 13 procent urządzeń, które mają zostać rozdysponowane.
Niestety nie wszyscy uczniowie mogą cieszyć się od razu po wakacjach nowym sprzętem, co w wielu domach powoduje frustrację i zniecierpliwienie. Jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji, ponad 394 tys. laptopów za kwotę ponad 1 mld 149 mln złotych trafi do rąk uczniów, pytanie tylko, kiedy. Jak się okazuje problem także został rozwiązany - powstała bowiem strona internetowa, na której rodzice mogą sprawdzić dokładną datę dostarczenia sprzętu.
Jeśli twoje dziecko nadal sprzętu nie otrzymało, możesz sprawdzić kiedy można spodziewać się dostawy sprzętu. Właśnie w tym celu Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło stronę, na której można sprawdzić, kiedy laptop trafi do konkretnej placówki. Jest to bardzo proste - wystarczy wejść na laptopdlaucznia.gov.pl, odnaleźć formularz "Sprawdź gdzie jest Twój laptop", a następnie uzupełnić dane szkoły. W podpowiedziach znajdziemy też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Ponadto można zadzwonić na infolinię, która działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 09:00 do 18:00. Numer telefonu to: 22 182 22 88.
"Laptop dla ucznia" to program rządowy, który ma na celu wyrównanie szans dzieci i młodzieży w ich rozwoju. Dzięki założeniu każdy uczeń czwartej klasy szkoły podstawowej otrzyma do domu nowy laptop. Właśnie dlatego pomiędzy organem prowadzącym szkołę a rodzicem ucznia musi zostać zawarta umowa - wówczas laptop staje się wówczas własnością rodzica, który bierze za niego odpowiedzialność. Zgodnie z dokumentami podpisywanymi przez rodziców nie może dojść do żadnych czynności rozporządzających takich jak sprzedaż, zastaw sprzętu itp. przez okres pięciu lat - w przeciwnym razie beneficjenci będą poddani karze.