Matura 2021 harmonogram. Ci, którzy zdają egzamin maturalny w maju, będą musieli przestrzegać pewnych zasad

Matura 2021 harmonogram wygląda nieco inaczej niż w poprzednich latach. W związku z nauką zdalną Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecydowało o pewnych zmianach w wymaganiach egzaminacyjnych dla maturzystów. Jak wygląda harmonogram matur 2021 i jakie zasady będą obowiązywały w związku z pandemią?

Matura 2021 harmonogram jest uzależniony od zmian, które obowiązują tegorocznych maturzystów.  Spowodowane są przez pandemię i naukę zdalną. Decyzją ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka w związku z epidemią i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny w 2021 roku będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Przede wszystkim:

  • zmniejszono liczbę zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym (przede wszystkim zadań otwartych), przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu;
  • zniesiono obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym jako warunku zdania egzaminu maturalnego.

Maturzysta musi obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym). W tym roku abiturienci nie będą musieli przystąpić do obligatoryjnego dotąd jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. 

Matura 2021 harmonogram. Egzaminy próbne już za nami

Matura próbna 2021 przeprowadzona została w dniach od 3 do 16 marca 2021 roku na podstawie decyzji władz danej szkoły. Arkusze, które wykorzystane były w próbnej maturze dostępne są na stronie CKE. A kiedy odbędzie się matura? Jak co roku, uczniowie będą podchodzić do egzaminu w maju. Jednak Matura 2021 harmonogram poszczególnych egzaminów różni się niż te w ubiegłych latach. Według zaproponowanego harmonogramu egzaminy maturalne w obecnym roku szkolnym mają być przeprowadzone w terminie głównym od 4 do 20 maja. Uczniowie, którym nie uda się zdać jednego z egzaminów pisemnych, będą mogli podejść do sesji poprawkowej, która przewidziana jest na 24 sierpnia.

Najważniejsze podczas egzaminów w maju będzie przestrzeganie czterech zasad: dystans, maseczka, dezynfekcja rąk oraz wietrzenie pomieszczeń. 

Zobacz wideo Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? "Nie mamy dobrego rozwiązania"
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.