Wakacje "najgorsze od 15 lat". Ranking CBOS pokazał, jak spędziły je dzieci w Polsce

Wakacje w okresie epidemii koronawirusa wcale nie sprzyjały odpoczynkowi i odskoczni od szkoły. Większość polskich rodzin, w których są dzieci w wieku szkolnym, przyznała, że żadne z nich nie wyjechało w tym roku na wczasy.

Badanie CBOS ukazało, że w tym roku dzieci i młodzież nie miałyodskoczni od szkoły w postaci dłuższego letniego wyjazdu. Aż 54 proc. rodzin, w których są dzieci w wieku szkolnym, przyznało, że żadne z nich nie pojechało na wakacje. W przypadku 41 proc. rodzin na wakacje pojechały wszystkie dzieci, a 5 proc. rodzin zadeklarowało, że na wakacje wyjechały tylko niektóre dzieci.

Wakacje w obliczu pandemii

W tym roku letnie wakacje szkolne rozpoczęły się po kilku miesiącach nauki zdalnej i odbywały się w trakcie pandemii COVID-19 oraz trwającego w kraju stanu epidemii. Mimo zniesienia wielu ograniczeń związanych z przemieszczaniem się niemożliwe lub poważnie utrudnione były wyjazdy w wielu popularnych zagranicznych kierunkach wakacyjnych, a w Polsce i innych krajach obowiązywały różne restrykcje sanitarne

- możemy przeczytać w omówieniu wyników badania.

Co więcej, okazało się, że rok 2020 jest jednym z najgorszych w historii badań, jeżeli chodzi o korzystanie dzieci oraz młodzieży w wieku szkolnym z przynajmniej dwutygodniowych wyjazdów podczas lekcji wakacji. W latach 1993-2020 tylko cztery razy zdarzyło się, że większość rodzin z dziećmi zrezygnowała ze zorganizowania pociechom takiego odpoczynku. Taka sytuacja miała miejsce w latach 1993, 2004, 2005 oraz 2020, gdzie całe lato spędziły w domach kolejno 55 proc., 52 proc., 54 proc. i po 15 latach znowu 15 proc. dzieci.

22 proc. respondentów zadeklarowało, że nie wysłało dzieci na nawet tygodniowy wypoczynek z przyczyn finansowych. Tyle samo ankietowanych nie wysłało dzieci na wczasy z powodu epidemii koronawirusa. 16 proc. osób stwierdziło, że nie było możliwości zaplanowania wakacji, ani żadnego zorganizowanego odpoczynku dla dzieci, a 13 proc. twierdziło, że uczniom lub opiekunom zwyczajnie zabrakło czasu. 8 proc. zadeklarowało, iż ich dzieci są zbyt małe, a 5 proc. osób było zbyt zajętych pracą zarobkową, by zorganizować wakacje. 4 proc. rodziców zapewniało, że obecność ich dzieci w domu była tego lata niezbędna, natomiast 3 proc. rodzin przyznało, że stan zdrowia dzieci nie pozwalał im na żaden wyjazd.

Zobacz wideo Kiedy powstanie szczepionka lub lek na koronawirusa?
Więcej o:
Copyright © Agora SA