Dyrektor ds. Advocacy w UNICEF Polska Ewa Falkowska była gościem programu TOK FM "Pierwsze śniadanie". Opowiedziała w nim o nowym raporcie dotyczącym jakości życia dzieci w krajach UE i OECD. Okazuje się, że Polacy zajmują w nim zaskakująco niską pozycję.
W rankingu w skali 38 państw UE I OECD Polska zajęła dopiero 31. miejsce. Należy zaznaczyć, że w raporcie organizacja skupiła się na trzech obszarach: dobrostanie psychicznym, kompetencjach edukacyjnych oraz społecznych i zdrowiu psychicznym. W czołówce znalazły się dzieci z Holandii, Danii oraz Norwegii.
Ewa Falkowska zwróciła uwagę na fakt, że analizowane kraje są na tyle bogate, że dysponują środkami finansowymi, strukturami i warunkami pozwalającymi na zapewnienie dzieciom warunków życia gwarantujących pełny, harmonijny rozwój. Niestety, nie wszystkie dobrze poradziły sobie z tym zadaniem, a w kategorii liczby samobójstw popełnianych przez dzieci Polska jest na ósmym miejscu od końca, co zdaniem Ewy Falkowskiej powinno być ostatecznym biciem na alarm.
Prawie 9 dzieci na 100 tys. popełnia u nas samobójstwa. To wiele mówi o kondycji opieki psychiatrycznej, psychologicznej nad dzieckiem. Nie mamy psychiatrów dziecięcych, w Polsce jest ich najmniej w Europie, sytuacja jest dramatyczna.
- zauważaekspertka.
Co ciekawe, zajęliśmy pierwsze miejsce na liście krajów, w których dzieci czują się zbyt grube. Aż 38 proc. polskiej młodzieży w wieku od 11 do 15 lat zadeklarowało, że waży zbyt dużo. Trzeba podkreślić, że w naszym kraju jedna czwarta dzieci zmaga się z nadwagą lub otyłością.
W Polsce największy odsetek dzieci nie akceptuje swojego wyglądu. Czują się źle z tym, jak wyglądają, uważają najczęściej, że są zbyt grube. To powoduje ogromny dyskomfort
- mówiła Ewa Falkowska.
Raport UNICEF ma zostać przetłumaczony na język polski, a następnie wysłany do poszczególnych ministerstw oraz Rzecznika Praw Dziecka.