Ma 11 lat i cierpi na rzadką chorobę. Nie jest w stanie niczego zapamiętać

Molly Ingham ma 11 lat i cierpi na demencję dziecięcą. Dziewczynka bardzo szybko traci pamięć, przez co nie pamięta praktycznie żadnych wydarzeń ze swojego życia.

Chociaż demencja jest chorobą, która zazwyczaj dotyka osoby w podeszłym wieku, niezwykle rzadko zdarza się, że chorują na nią dzieci. Na chorobę Battena, nazywaną inaczej demencją dziecięcą, cierpi 11-letnia Brytyjka, Molly Ingham.

Ma 11 lat i nie pamięta niczego ze swojego życia

Mama Molly w rozmowie z portalem "Daily Mail" zdradziła, że do szóstego roku życia dziewczynka była zupełnie zdrowa. Jej choroba zaczęła początkowo ujawniać się w postaci zaburzeń mowy, pogorszenia wzroku oraz ataków drgawek. Po miesiacach badań okazało się, że dzieczynka cierpi na chorobę Battena, czyli demencję dziecięcą. To schorzenia ujawnia się zwykle w wieku od pięciu do dziesięciu lat i błyskawicznie rozwija powodując zaburzenia pamięci, utratę wzroku, ataki padaczkowe, halucynacje i trudności z wymową.

Dziś Molly ma 11 lat i nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Nie chodzi, nie potrafi mówić, coraz bardziej traci wzrok i zapomniała wszystkiego, czego dotychczas nauczyła się w swoim życiu. Jak przyznaje mama dziewczynki Adele Ingham, chociaż jej córka chodzi do szkoły specjalnej, nie jest w stanie zapamniętać imion reszty uczniów.

Choroba Battena jest niestety nieuleczalna. Istnieje niewielka szansa na to, że Molly dożyje dorosłości. Rodzina, znajomi i przyjaciele byli zdruzgotani tym, co spotkało dziewczynkę. Lokalna społeczność zaangażowała się w zbiórkę pieniędzy na rzecz 11-latki, chcąc, by przed utratą wzroku roku wraz z całą rodziną zdążyła pojechać na wycieczkę do Disneylandu. Wyjazd zorganizowano w 2019 roku, a Adele Ingham za pośrednictwem mediów społecznościowych podziękowała wszystkim darczyńcom.

Obecnie Molly jest na terapii genowej w Dallas. Leczenie nie przywróci jej wzroku, ale może pomóc dziewczynce poprawić wymowę. Adele Ingham deklaruje, że wciąż ma nadzieję na poprawę zdrowia córki i zrobi wszystko, aby poprawić jakość jej życia.

Zobacz wideo Choroba bostońska u dziecka - jak ją rozpoznać i leczyć?
Więcej o: