Festiwal czerwonych pasków. "Zazdroszczą przeciętniaki i tyle"

"Festiwal świadectw z czerwonym paskiem"- napisał ktoś na serwisie społecznościowym o postach, w których dumni rodzice publikują zdjęcia paskowych świadectw swoich dzieci. Czerwony pasek to pozostałość po peerelowskiej oświacie. Od dziesięcioleci cieszy uczniów i rodziców. Czy jest przepustką do lepszego życia? Nauczycielka: "Ma wartość symboliczną".

Kilka godzin przed ekranem komputera, potem kilka godzin w książkach. Weekendy też z testami i podręcznikami.

- Prosiłam ją, wyjdź z psem, idź na rower, ale nie miała na to czasu. Blada, wręcz zielona z przepracowania. Wstawała rano, myła się, ubierała i tak do nocy, albo na lekcjach online, albo wyciągała się na szóstki. Robiła dodatkowe prace, testy, umawiała się na odpytywanie z nauczycielami online - mówi mama tegorocznej ósmoklasistki z Warszawy. Jej córka ma bardzo mocny czerwony pasek na świadectwie ze średnią 5,60.

"Połowa klasy ma czerwony pasek"

Czternastolatka ze stolicy o czerwonych paskach mówi tak:

- Ja jestem dość zdolna, nauka przychodzi mi łatwo, ale mam koleżanki, które w VIII klasie miały korepetycje prawie ze wszystkich przedmiotów. Połowa klasy ma czerwony pasek, ale co z tego, jak nawet on nie zagwarantował przyjęcia do najlepszego liceum - opowiada.

Dr Marta Majorczyk, pedagog, doradca rodzinny, wieloletni nauczyciel akademicki uważa, że wśród rodziców pokutuje przekonanie, że wysokie oceny na świadectwie są gwarantem tego, że dziecko w przyszłości dostanie się do dobrej szkoły średniej, a następnie na konkretne studia i będzie miało w ten sposób lepszy start w życiu.

- Wysoka ocena nie jest wyznacznikiem poziomu inteligencji, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, rozwiązywaniu złożonych problemów, kreatywności czy przedsiębiorczości - mówi pedagog.

"Czerwony pasek to chwilowa, doraźna satysfakcja"

Rodzice lubią pokazywać wyróżnione paskiem świadectwa dzieci na swoich serwisach społecznościowych. Nie wiem, jak będzie w tym roku, bo to był specyficzny i trudny czas dla nas wszystkich. W poprzednich latach widziałam na Facebooku posty ze zdjęciem czerwonego paska na świadectwie dziecka z hasztagiem: dumna mama, dumny ojciec, najlepszy syn, najlepsza córka.

Świadectwo szkolneŚwiadectwo szkolne JAKUB ORZECHOWSKI

- Czerwony pasek nie jest przepustką do lepszego życia. To chwilowa, doraźna satysfakcja, powinien mieć wartość symboliczną - uważa Iwona Iwińska, nauczycielka języka polskiego z Warszawy, która przyznaje, że chociaż czerwony pasek jest reliktem naszej edukacji, to jednak uczniowie lubią ten rodzaj nagrody.

- Kiedy przejmowałam wychowawstwo w IV klasie, dzieci bardzo się dopytywały o to, czy, jak będą się dobrze uczyć, dostaną świadectwo z paskiem. Na zakończenie roku szkolnego tylko trzech uczniów z klasy nie miało paska. Rodzice zdecydowali, że kupią też nagrody książkowe dla uczniów bez paska. Nauczyciel po roku pracy z dziećmi zna już na tyle dobrze uczniów, że jest w stanie powiedzieć, w czym są dobrzy, znaleźć ich mocne strony, talenty i je podkreślić, wyróżnić. W szkole nie tylko pasek jest nagrodą. Ustna pochwała od nauczyciela, dobre słowa nauczyciela o uczniu czasami daje dzieciom więcej satysfakcji niż pasek na świadectwie – mówi nam polonistka.

"Co w tym złego, że nagradza się trud tych najlepszych uczniów?"

Kiedy w zeszłym roku publikowaliśmy tekst "Matka przeciętniaka: "Mój syn nie przyniesie czerwonego paska, ale i tak jestem z niego dumna" czytelnicy w komentarzach pisali, że promujemy "miernotę".

W komentarzach czytamy:

Zazdroszczą przeciętniaki i tyle. Najbardziej zazdroszczą tym zdolnym, co czerwony pasek przynoszą bez żadnego wysiłku

Albo:

"Artykuł wpisuje się w panującą już parę lat modę lansowania przeciętniaków i leserów. A co w tym złego, że nagradza się trud tych najlepszych uczniów"?

Dr Marzena Żylińska, która jest metodykiem, neurodydaktykiem i autorką projektu "Budząca się szkoła" w tekście "Świadectwo z czerwonym paskiem" pisała, że "często zdarza się, że absolwenci, którzy ukończyli szkołę z bardzo dobrymi wynikami i mogą się pochwalić świetnym świadectwem maturalnym, nie wiedzą, w którą stronę chcieliby w życiu iść, który kierunek wybrać.

Nie wiedzą, co dalej robić, bo w szkole nie odkryli swoich silnych stron. Dla mnie to porażka szkoły, bo sukcesu w życiu nie odnoszą ci, którzy w szkole mieli najwyższe oceny ze wszystkich przedmiotów, ale ci, którzy w szkole rozwinęli swoje zainteresowania i pasje!

- czytamy w tekście opublikowanym przez serwis Budzącej się szkoły.

"Nie będę miał okazji do oklaskiwania syna"

Marta Majorczyk zwraca jeszcze uwagę na to, że czerwony pasek nie zawsze jest wyznacznikiem tego, że uczeń ma wszechstronne zainteresowania i chętnie uczy się różnych przedmiotów, bo każdy go interesuje.

- Może być niestety też tak, że świadectwo z paskiem to przejaw presji rodziców interesujących się głównie stopniami, a nie zainteresowaniami dziecka. Otrzymanie czerwonego paska dla wielu dzieci to jedyna szansa, aby zyskać akceptację i uznanie rodzica. Okazanie dumy przez rodzica jest jednoznaczne z tym, że dziecko czuje się przez niego kochane - mówi nam pedagog.

Prof. Jakub Andrzejczak, kierownik Zakładu Socjologii Edukacji Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w swoim nośnym poście z zeszłego roku wbrew zasadzie "chwalenia się" czerwonym paskiem opublikował swoje czwórkowo-trójkowe świadectwo sprzed lat. I przypomniał, że dziecka nie określa ocena szkolna, lecz praca nad sobą i wysiłek, jaki musiało włożyć, by być w miejscu, w którym jest obecnie.

Andrzejczak w tym roku przypomniał nam, co myśli o czerwonych paskach i "odświeżył" swój zeszłoroczny wpis.

"To  co? Chyba najwyższy czas, by przypomnieć chociaż fragment mojego ubiegłorocznego tekstu. Stał się na tyle popularny, że do dziś pojawia się na profilach i stronach internetowych wielu szkół przed zakończeniem roku. Zdarza się, że jest odczytywany podczas rozdawania świadectw. Liczę, że przez ten czas zmienił świadomość i podejście wielu rodziców" - czytamy w najnowszym poście profesora.

"Świat nie jest aulą szkolną. Życiem kierują relacje, emocje i pasje"

Prof. Andrzejczak w swoim hitowym poście namawia nas, abyśmy, jako rodzice, w pogoni za czerwonym paskiem dziecka dostrzegli to, co ważne i istotne w rozwoju ucznia:

"Podczas ceremonii zakończenia roku szkolnego mojego starszego syna nie będę miał okazji do oklaskiwania go. I wiecie co? Będę z niego niezmiernie dumny. Tak samo dumny, jak każdego dnia. Wiem bowiem, że jest koleżeński, empatyczny, że ma szacunek do ludzi, że jest kreatywny, że zadaje wiele pytań, że interesuje go świat… Że nie stał się tym, czego oczekuje od niego system numerków, tabelek i ewaluacji. Będę z niego dumny, ponieważ to te rzeczy określą, kim będzie w przyszłości. Przyszłości, w której będzie miał do zrobienia o wiele więcej, niż zapisano w jakiejkolwiek podstawie programowej".

Powinno cię również zainteresować:

Rodzic przeciętniaka: Nie umiem poradzić sobie z problemem, że moje dziecko jest mało zdolne

Jedynki na koniec roku? Nauczyciel: Wystawiamy oceny w ciemno

Nauczycielka: Nauka zdalna nie jest załamaniem edukacji. Uczniowie ruszą do przodu

Więcej o: