1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Szkoły w Polsce otwarte od czerwca? W Danii dzieci uczą się na świeżym powietrzu, w Chinach siedzą w boksach

Minister edukacji zapowiedział, że jest szansa na to, aby uczniowie wrócili do szkolnych ławek w czerwcu. Tymczasem w niektórych krajach dzieci już ruszyły do szkół. Czy w związku z tym zanotowano szybsze rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2? Jak wygląda nauka w szkołach w reżimie sanitarnym?

Dania była jednym z pierwszych krajów w Europie, który zdecydował się na wprowadzenie zdecydowanych ograniczeń celem powstrzymania rozprzestrzeniania się epidemii, ale i też pierwszym, który w połowie kwietnia złagodził restrykcje związane z pandemią. Otwarto tam przedszkola oraz młodsze klasy szkół podstawowych, a także zakłady fryzjerskie, sklepy, małe firmy. Od momentu poluzowania obostrzeń w Danii nie zanotowano znacznego wzrostu zachorowań.

Dania: Szkoły otwarte, ale pandemia nie przyspiesza

"Nie ma żadnych oznak, że pandemia COVID-19 przyspiesza" – poinformował duński instytut badawczy odpowiedzialny m.in. za zwalczanie i zapobieganie chorobom zakaźnym (Statens Serum Institut). Duńscy eksperci uczulają, że choć restrykcje są rozluźniane, to należy mimo wszystko zachować dodatkową ostrożność. 

- Nie ma żadnych oznak, by częściowe, ponowne otwarcie spowodowało większe rozprzestrzenianie się choroby - powiedział Christian Wejse, naukowiec z wydziału chorób zakaźnych Uniwersytetu w Aarhus, cytowany przez agencję Reuters. Dodał też, że nic nie wskazuje na wystąpienie drugiej fali zachorowań, choć przyznał, że były takie obawy.

W zeszłym tygodniu duńska premier Mette Frederiksen powiedziała, że rozprzestrzenianie się koronawirusa jest "pod kontrolą". Zapowiedziała też przedstawienie planu kolejnych kroków dotyczących odmrażania gospodarki i życia społecznego.

Według danych z godz. 15.00 w poniedziałek w Danii zmarły 463 osoby zarażone SARS-CoV-2, a od momentu wybuchu pandemii zanotowano tam 9,6 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. 

W Danii w ramach "reżimu sanitarnego" uczniowie mają jak najwięcej uczyć się na świeżym powietrzu i nie powinni zaczynać lekcji o tej samej godzinie. Odpowiednio rozplanowano też przerwy obiadowe, uczniowie oraz nauczyciele podczas lekcji i na przerwach mają trzymać między sobą dystans i unikać dotykania się. Według zaleceń duńskiego ministerstwa edukacji dzieci w klasach są rozsadzane w odległości co najmniej dwóch metrów od siebie. Wszyscy mają przestrzegać zasad higieny, dzieci są proszone o mycie i dezynfekcję rak po przyjściu do szkoły.

"Szkoły zostały zobowiązane do zapewnienia odległości dwóch metrów między ławkami, co dla wielu jest problemem, więc organizują zajęcia na wolnym powietrzu - czytamy w "Głosie Nauczycielskim".

Niemcy. Uczniowie w szkołach, ale w maseczkach

Szkoły w Niemczech bardzo ostrożnie powracają do normalnej nauki. Ze względu na federalną strukturę Niemiec, każdy z landów ma prawo stosować własne reguły. Niecałe dwa tygodnie temu prawie połowa z 16 krajów związkowych pozwoliła wrócić do szkół uczniom ostatniej, czwartej klasy szkoły podstawowej, po której przechodzi się do szkoły średniej oraz maturzystom. Od 29 kwietnia do szkół wrócili też uczniowie ostatnich klas szkół zawodowych i średnich robiący "małą maturę".

Na korytarzach obowiązuje ruch jednokierunkowy, klasy są dzielone, przerwy odbywają się w różnych godzinach dla poszczególnych klas, zaostrzono reguły zachowania czystości - wprowadzono dodatkową dezynfekcję klamek, poręczy, włączników światła, pulpitów i klawiatur komputerowych. Na korytarzach szkolnych podczas przerw zalecane jest noszenie maseczek. 3 maja Instytut im. Roberta Kocha poinformował o 793 przypadkach nowych zakażeń, to o blisko 150 przypadków mniej niż w sobotę (945). Liczba zakażeń w Niemczech nieco maleje od kilku dni. Z powodu Covid-19 zmarło za Odrą 6 866 osób. Zakażonych jest 165 664 Niemców.

Od 6 maja w Polsce przedszkola i żłobki mogą być otwarte. Ale to samorządy zdecydują, czy otwierać placówkiOd 6 maja w Polsce przedszkola i żłobki mogą być otwarte. Ale to samorządy zdecydują, czy otwierać placówki Fot. Roman Bosiacki / Agencja Gazeta

Niemieccy wirusolodzy ostrzegają, aby ostrożnie otwierać szkoły i przedszkola

Zespół niemieckiego wirusologa Christiana Drostena porównał ilość koronawirusów w wymazach zakażonych w różnych grupach wiekowych. Nie było różnic. "W oparciu o te wyniki musimy ostrzec przed ponownym nieograniczonym otwieraniem szkół i przedszkoli w obecnej sytuacji" - pisali naukowcy.

Dotychczasowe obserwacje i badania - zarówno z Chin, jak i Niemiec - potwierdzają, że dzieci są równie podatne na zakażenie, co dorośli, choć infekcję przechodzą przeważnie bez ciężkich konsekwencji. Obecnie nie jest jasne, w jakim stopniu dzieci mogą być źródłem nowych infekcji (więcej: Niemieccy wirusolodzy: ostrożnie z otwieraniem szkół i przedszkoli. Dzieci mogą roznosić zarazek).

W Norwegii przedszkola i szkoły też już wpuściły dzieci do klas. Grupy przedszkolne i klasy zredukowano do maksymalnie 15 uczniów. Do szkół wrócili, po sześciu tygodniach nauki zdalnej, uczniowie w wieku od sześciu do dziesięciu lat.

W Holandii dzieci mogą uprawiać sport

W Holandii rząd zdecydował, że od 11 maja zostaną otwarte szkoły podstawowe - szczegóły mają przygotować placówki edukacyjne. Holenderskie szkoły średnie powinny być gotowe na powrót do nauki od 2 czerwca. Dzieci i młodzież w ramach stopniowego luzowania ograniczeń zyskały w Holandii najwięcej przywilejów. Dzieci do dwunastego r.ż. będą mogły ponownie uprawiać sport (tylko trening), a młodzież od 12 do 18 lat będzie mogła trenować pod warunkiem utrzymania dystansu 1,5 metra. Rząd zakazał jednocześnie organizowania festiwali oraz dużych imprez sportowych, w tym rozgrywek piłkarskich do 1 września.

Austria przedstawiła plany powrotu uczniów do szkół podstawowych i średnich. Tam uczniowie mają rozpocząć naukę w placówkach w drugiej połowie maja. Włoskie ministerstwo edukacji opracowuje plan powrotu uczniów do szkolnych ławek 1 września. Wstępne daty otwarcia placówek oświatowych podaje także Francja. Prezydent Emmanuel Macron poinformował, że po 11 maja władze będą stopniowo otwierać szkoły i żłobki. Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson planuje otwierać szkoły w Anglii 1 czerwca.

W Chinach obowiązują nadzwyczajne środki ochronne

W Chinach również zdjęto część obostrzeń, a po trzymiesięcznej przerwie do klas wrócili niektórzy uczniowi w Pekinie, Szanghaju i prowincji Guangdong na południu Chin. W placówkach obowiązują nadzwyczajne środki ostrożności. Dzieci mogą chodzić do szkół, muszą jednak przestrzegać zasad bezpieczeństwa - nosić maski i zachować odpowiedni dystans od innych dzieci i nauczycieli.

Niektóre placówki zapewniają swoim uczniom przyłbice i inne specjalne środki ochrony. Szkoła Podstawowa Yangzheng w Hangzhou we wschodnich Chinach wpadła na pomysł noszenia nietypowych nakryć na głowę. Nauczyciele poprosili dzieci i ich rodziców, by przed powrotem do placówki przygotowali specjalne metrowe czapki, które pomogą dzieciom zachować bezpieczną odległość. Zdjęcia nietypowych nakryć na głowę uczniów w szkole w Hanzhou pojawiły się w sieci. Do zwykłych czapek rodzice przymocowali np. podłużne balony, czy paski z tektury i udekorowali je.

Koronawirus. Dzieci wróciły do szkół. Noszą nietypowe czapkiKoronawirus. Dzieci wróciły do szkół. Noszą nietypowe czapki Sixth Tone/ Twitter

Niektóre chińskie szkoły przygotowały dla swoich uczniów specjalne boksy. Wszystkie dzieci przed wejściem do szkoły mają mierzoną temperaturę.

Uczniowie w Chinach wrócili do szkół, pracują w boksachUczniowie w Chinach wrócili do szkół, pracują w boksach fot: Instagram/Todayparents

Od kiedy otwarte szkoły w Polsce? Czy dzieci wrócą do szkoły w tym roku

 - 6 maja otwieramy żłobki i przedszkola i to samorząd samodzielnie decyduje, czy chce je zamknąć. Warto, żeby samorządy zapytały rodziców, czy jest zainteresowanie taką formą opieki ze strony rodziców - mówił w "Sygnałach Dnia" szef MEN Dariusz Piontkowski, który również wspomniał że rozważane jest otwarcie klas 1-3 w ostatnim miesiącu roku szkolnego:

- Różne warianty rozważamy, trudno teraz powiedzieć jak to będzie wyglądało. Za dwa, trzy tygodniu będziemy mieć więcej danych i będzie można podjąć decyzję. Być może w końcu maja zdecydujemy się na otwarcie opieki także w klasach młodszych 1-3 - mówił Piontkowski. Dodał, że nie wyklucza także powrotu do szkół klas starszych.

Powinno cię również zainteresować:

Żłobki i przedszkola otwarte od 6 maja. Minister zdrowia Łukasz Szumowski: w grupie przedszkolnej może być dwanaścioro dzieci

"Będzie jak w DPS-ach, pozamykają opiekunki z dziećmi na kwarantannach"