Jak pozbyć się trądziku? Pielęgnacja cery trądzikowej

Jak pozbyć się trądziku? To pytanie dręczy wiele osób dotkniętych tym problemem. Trądzik to schorzenie skóry, które nieodmiennie kojarzy nam się z osobami młodymi, zwłaszcza w wieku pokwitaniowym. Jednak coraz częściej problem ten dotyka także osób dojrzałych. Co to w ogóle jest trądzik? Jest to schorzenie skóry, które polega na nadmiernym pobudzeniu produkcji gruczołów łojowych. Skutkiem tego na twarzy, szyi, plecach często występują nieestetyczne zaskórniki, grudki i krosty, które bywająą dość bolesne. Jak walczyć z trądzikiem?

Domowe sposoby na trądzik. Jak sobie radzić?

Jak pozbyć się trądziku? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. Trądzik to schorzenie, które dotyka niemal wszystkie nastolatki, a także duży odsetek osób w wieku dojrzałym. Przeważnie ma on jednak dość łagodną postać. Jeśli zmiany na skórze nie powodują u nas dużego dyskomfortu i nie wpływają bardzo negatywnie na nasz wygląd i samopoczucie, wówczas możemy spróbować sami rozprawić się z trądzikiem, stosując znane, domowe sposoby na trądzik. Przede wszystkim wydając wojnę zaskórnikom i innym zmianom na skórze, musimy zacząć od zmiany nawyków żywieniowych. Często to właśnie zła dieta jest powodem występowania różnego typu wykwitów skórnych. Także nadmierny stres może powodować u niektórych osób reakcje obronne organizmu w postaci wysypek trądzikowych. Co jednak z istniejącymi już krostami? Mamy kilka domowych sposobów na walkę z nimi:

  • maseczka z aspiryny, świetnie sprawdzi się w stanach zapalnych skóry, ponieważ aspiryna posiada właściwości przeciwzapalne, doskonale niszczy bakterie i prowadzi do złuszczenia naskórka;
  • maseczka z miodu i cynamonu, będzie posiadała podobne właściwości co ta z aspiryny - oba składniki znane są ze swoich antybakteryjnych właściwości;
  • czosnek doskonale sprawdzi się w walce z punktowymi zmianami - wystarczy przyłożyć ząbek do krosty. Zadziała on antybakteryjnie;
  • maseczka z sody oczyszczonej - to dość mocny specyfik, dlatego trzeba stosować ją ostrożnie; soda posiada bardzo silne właściwości oczyszczające i ściągające, dlatego dobrze zadziała jeśli nałożymy ją bezpośrednio na krostę.

Sposoby na trądzik - pomoc dermatologa

Jeżeli mimo zmiany nawyków i stosowania domowych sposobów oczyszczania, trądzik nie ustępuje, wówczas należy skonsultować się z dermatologiem, który będzie musiał ustalić przyczynę powstawania zmian skórnych i w konsekwencji wdrożyć właściwe leczenie. Niejednokrotnie należy również skonsultować się z ginekologiem i endokrynologiem, jeśli zmiany skórne mają związek z hormonami.

Zobacz wideo Jak powinna wyglądać pielęgnacja dwudziestolatki?

Leczenie trądziku. Jak przebiega?

Sposobów na trądzik jest bardzo wiele. Bez względu na to, na jaką metodę zdecydujemy się, warto zwrócić uwagę na to czy właściwie pielęgnujemy skórę. Może to nasze działania przyczyniają się do powstawania zmiana skórze lub do ich potęgowania? Pamiętajmy, że cera ze skłonnością do trądziku wymaga codziennego, starannego oczyszczania. Nie pozostawiajmy na twarzy i szyi resztek makijażu, zawsze dokładnie usuwajmy go przed pójściem do łóżka. Ponadto kiedy nasza cera naznaczona jest krostami i  pryszczami, musimy zastosować specjalne kosmetyki przeznaczone do skóry z problemami. Kosmetyki te:

  • ograniczą nadprodukcję sebum,
  • złagodzą istniejące stany zapalne
  • będą działać antybakteryjnie. 

Właściwa pielęgnacja jest jednym z podstawowych warunków leczenia trądziku.

Kiedy zdecydujemy się iść z naszym trądzikiem do dermatologa, musimy liczyć się z tym, że czeka nas szereg badań. Może bowiem okazać się, że trądzik jest u nas efektem zmian hormonalnych, wówczas lekarz zaleci odpowiednie leki, które pozwolą na unormowanie poziomu hormonów, co wpłynie znacząco na wygląd skóry. Równie dobrze może okazać się, że nie będzie potrzebne bardzo zaawansowane leczenie, a wystarczą środki do stosowania zewnętrznego, które przyczynią się do oczyszczenia skóry i ograniczenia produkcji sebum.

Przebarwienia po trądziku: jak się ich pozbyć?

Często okazuje się, ze choć kuracja antytrądzikowa odniosła sukces, to na skórze pozostały nieestetyczne plamy w miejscach, gdzie kiedyś panoszyły się krosty. Niestety pozbycie się pozostałych przebarwień po trądziku może zająć jeszcze więcej czasu niż walka z samym trądzikiem. Do problemu trzeba podejść w sposób zdecydowany. Tuszowanie powstałych przebarwień kolorowymi kosmetykami nie tylko jest czasochłonne i mało efektywne, ale może pogłębić istniejące zmiany. Warto więc wziąć pod uwagę jedną z uznanych i sprawdzonych metod walki z przebarwieniami po trądziku. Należy do nich:

  • stosowanie kremów rozjaśniających, które działają na przebarwienia i jednocześnie mocno odżywiają i nawilżają skórę;
  • zabieg mikrodermabrazji, która złuszcza intensywnie naskórek, tym samym mobilizując go do ciągłej regeneracji;
  • laseroterapia ma podobne działanie do mikrodermabrazji, ale daje natychmiastowe efekty, ponieważ złuszcza nie tylko naskórek, ale również działa w głębszych partiach skóry.

Zobacz też: Aloes - lekarstwo i kosmetyk prosto z domowego parapetu

Więcej o:
Copyright © Agora SA