Kim jest dziewczynka z festiwalowych plakatów? To syryjska 12-latka z historią nie dla dzieci

"Mieszkamy w namiocie, pracuję na polu ziemniaków. Przeżyłam wojnę, ale nie potrafię się odnaleźć w tej nowej, szarej rzeczywistości" - opowiada 12-latka z Syrii. W tym roku dziewczynka została twarzą ważnego projektu.

Tahani Mohammad ma dopiero 12 lat, a już przeżyła wiele chwil, których nigdy nie powinna doświadczyć. Jednak mimo tych ciężkich przeżyć, wyczuwa się w niej pogodę ducha i optymizm.

Twarz ważnego projektu dla dzieci

W tym roku dziewczynka z Syrii została twarzą projektu Brave Kids, który umożliwia spotkania dzieci żyjących w trudnych warunkach z całego świata. Autorką zdjęcia jest wrocławianka Natalia Salloum. W trakcie przygotowań do tegorocznej edycji projektu fotografka rozdała dzieciom kartki i poprosiła je, aby napisały coś o sobie. To właśnie historia 12-letniej Syryjki zrobiła na niej największe wrażenie.

Plakat promujący projekt Brave KidsPlakat promujący projekt Brave Kids fot. Natalia Salloum

"Po szkole bawiliśmy się na podwórku. Bardzo za tym tęsknię"

Jakie doświadczenia ma za sobą 12-letnia Syryjka? Jej opowieść jest bardzo poruszająca.

"Nazywam się Tahani. Pochodzę z Syrii, z miasta Ar-Rakka. Tam się urodziłam, wychowałam, chodziłam do szkoły. Stamtąd są moi przyjaciele i rodzina. Po szkole, z przyjaciółmi, bawiliśmy się na podwórku. Bardzo za tym tęsknię. Lubiłam szkołę i wolność, którą tam mieliśmy. Kiedy zaczęła się wojna, świat zwariował. Wszystko się zmieniło i straciliśmy grunt pod nogami.

Zostawiliśmy nasze małe mieszkanko w Ar-Rakka, szkołę, przyjaciół. Zostawiliśmy wszystko. Moje małe marzenia zostały gdzieś tam, w gruzach. Wyruszyliśmy do Libanu, szukać bezpieczeństwa. Do Libanu, o którym nic nie wiedziałam. Jak tam jest? Co nas tam spotka? Mieszkamy w namiocie. Pracuję na polu ziemniaków. Przeżyłam wojnę, ale nie potrafię się odnaleźć w tej nowej, szarej rzeczywistości".

Niezwykły projekt dla dzieci z całego świata

Brave Kids to projekt, który od 2009 roku umożliwia spotkania dziecięcych grup artystycznych z całego świata. Dzięki niemu, dzieci z ubogich środowisk lub doświadczających trudnych warunków życiowych, mają szansę nie tylko na rozwój swoich talentów, ale także spotkania z rówieśnikami z różnych kultur. W czasie pobytu w Polsce uczestniczą w warsztatach i spotkaniach, a także wymieniają się umiejętnościami artystycznymi na zasadzie "dzieci uczą dzieci".

Zobacz także: Wielodzietni - Kamila, Wojtek i piątka. "Z każdym kolejnym weryfikowało się grono znajomych" [FOTOREPORTAŻ]

Katarzyna Łodygowska: Kobieta, która poroniła, ma w szpitalu zagwarantowaną pomoc psychologa

Więcej o:
Copyright © Agora SA