Wzór na prędkość

Prędkość w wektorowej definicji jest wielkością fizyczną wyrażającą zmianę położenia wektora w czasie. Prędkość jest również wielkość oznaczającą drogę przebytą w pewnej jednostce czasu. Sama wartość prędkości jest często nazywana szybkością. W układzie SI podstawową jednostką prędkości jest metr na sekundę.

Prędkość - jak ją obliczyć? Zobacz WZÓR

Prędkość może być różnie definiowana, ale i wyrażana inaczej m.in. w zależności od układu współrzędnych czy rodzaju ruchu.

Podstawowy wzór na prędkość wyznacza nam wartość tej prędkości, a więc właśnie szybkość. Aby ją obliczyć przyjmijmy oznaczenie S za przebytą drogę oraz t za czas potrzebny na przebycie tej drogi. Prędkość (w znaczeniu szybkości) będzie wtedy zadana wzorem:

embed

Jest to wzór na prędkość średnią. Jest on adekwatny, kiedy zakładamy ruch jednostajny. W ruchu jednostajnym bowiem prędkość chwilowa z jaką porusza się ciało jest równa prędkości średniej.

Prędkość - wzór zmodyfikowany

Trzeba jednak pamiętać, że jest to wzór wyznaczający wartość prędkości, lecz pomijający kierunek i zwrot. Ponieważ w wielu sytuacjach uwzględnienie tych elementów jest kluczowe dla obliczeń, istnieją również zmodyfikowane wzory. W postaci wektorowej wzoru możemy uwzględnić informację o tym, że kierunek wektora jest zgodny z kierunkiem przesuwania się ciała. Przyjmijmy za wektor przesunięcia (odległość między pierwotnym a końcowym położeniem wektora) oznaczenie delta S oraz t za czas w jakim to przesunięcie nastąpiło. Średnia prędkość wektorowa będzie wtedy zadana wzorem:

embed

Średnia prędkość oraz średnia prędkość wektorowa są sobie równe wtedy i tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z ruchem prostoliniowym.

Copyright © Agora SA