Technika obrazkowa

Prezentację techniki rozpoczniemy od krótkiego testu. Najlepiej byłoby wykonać to ćwiczenie w parach. Spróbujcie zapamiętać 10 wyrazów wraz z przyporządkowanymi im cyframi. Niech jedna osoba czyta słówka (jedno w czasie dwóch sekund) i cyfry, druga - postara się to zapamiętać, a później (po upływie 20 sekund) wypisać zapamiętane wyrazy w kolejności od 1 do 10.

Uwaga! Zaczynamy.

4 korek

8 mydło

7 szyba

10 pasta do butów

3 długopis

1 dywan

6 kot

5 kalendarz

9 zęby

2 czajnik

Czy zapamiętałeś wszystko i jesteś zadowolony z własnej pamięci? Jeśli chcesz mieć lepsze wyniki, zachęcamy cię do poznania technik, dzięki którym zapamiętasz więcej informacji. Być może jeszcze bardziej zachęci cię to, że będziesz mógł zastosować poznane techniki do szybkiego zapamiętywania wiadomości szkolnych i akademickich.

Sprawdziliśmy już waszą pamięć, teraz poznajcie technikę obrazkową zapamiętywania. Każdej cyfrze przyporządkowany jest obraz do niej podobny.

Zanim zastosujesz tę technikę w praktyce, czyli wrócisz do poprzedniego ćwiczenia, upewnij się, że zapamiętałeś wszystkie symbole przypisane cyfrom.

Najlepiej będzie, jeśli narysujesz je na kartce lub powtórzysz z zamkniętymi oczami. Jak zastosować tę technikę? To proste.

Technika polega na kojarzeniu wyrazów nie z cyfrą, ale z symbolem jej odpowiadającym. Na przykład, by zapamiętać pod numerem 8 (to bałwan) wyraz telefon, należy połączyć śmieszne skojarzenie bałwana i telefonu. Twój umysł najłatwiej zapamiętuje filmy, czyli obrazy. Wyobraź więc sobie film, w którym śniegowy bałwan rozmawia przez telefon. W wyobraźni zobacz tę scenę tak, jak gdybyś oglądał ją w kinie - dzwoni telefon, bałwan podnosi słuchawkę i rozmawia...

Cyfrze 2 (to łabędź) przyporządkowana jest książka. Wyobraź sobie na przykład łabędzia czytającego książkę. Skrzydłem przewraca kartki i głośno odczytuje treść książki. Z zamkniętymi oczami wyobraź sobie tę bajkową scenę, w żywych kolorach, na wielkim ekranie twojej wyobraźni.

Z cyfrą 1 (świeca) połącz skojarzenie kredki. Co stałoby się z kredkami, gdyby umieścić je nad świecą? Spójrz na kolory spływające po świecy. Jakie zapachy unoszą się w powietrzu, gdy w płomieniach świec palą się kredki?

Na zapamiętanie każdego "żywego obrazu" wystarczą dwie sekundy, lecz ważne jest, by każdy z nich wyobrazić sobie tak jak dobry film, najlepiej komedię lub kreskówkę.

Przy cyfrze 5 (haczyk) należy zapamiętać słonia. Przyglądaj się słoniowi, który wisi na haku, buja trąbą. Pamiętaj o dwóch sekundach na wyobrażenie.

Pod cyfrą 3 zapamiętaj okulary. Z pewnością pamiętasz, że cyfra trzy to kobiece piersi, które tym razem możesz zobaczyć zasłonięte okularami. To ciekawe skojarzenie będzie z łatwością zapamiętane przez twój umysł. Im dziwniejsze i śmieszniejsze skojarzenie, tym łatwiej je zapamiętasz.

Kolejne skojarzenia utwórz sam i oglądaj je przez chwilę tak, jak kolorowy film, z dobrą muzyką.

9 (balon) - samochód

4 (krzesło) - krowa

6 (bomba) - kwiaty

10 (talerzyk z łyżką) - szampon do włosów

7 (flaga) - święty Mikołaj

Teraz ponownie zapisz zapamiętane wyrazy od 1 do 10. Czy tak jak uczestnicy naszych kursów pamięci poprawiłeś swój wynik trzykrotnie? To dopiero początek. Czytając o kolejnych technikach, nauczysz się stosować je do zapamiętywania wiadomości szkolnych i akademickich oraz szybkiego uczenia się języków obcych.

Copyright © Agora SA