Zasiłek rodzinny

Na Wyspach zasiłek rodzinny nazywa się Child Benefit i wynosi 18.10 funta tygodniowo na najstarsze dziecko, 12.10 funta na każde następne.

Dla kogo?

Żeby go pobierać, musisz spełniać dwa warunki:

- być legalnie zatrudniony w Wielkiej Brytanii,

- mieć dziecko lub dzieci, które nie skończyły jeszcze 16 lat lub mają mniej niż 19 lat i wciąż się uczą.

Nie ma znaczenia czy dzieci mieszkają z tobą na Wyspach czy zostały w Polsce. Za to ważne jest, że zasiłek rodzinny można pobierać tylko w jednym kraju UE. Obowiązuje zasada: świadczenie jest wypłacane tam, gdzie pracują rodzice.

Przykład: Marcin pracuje w Wielkiej Brytanii. Jego żona z dwójką dzieci została w Polsce. Nie pracuje. Zasiłek rodzinny jest wypłacany przez Wielką Brytanię. Jeśli żona Marcina podejmie pracę w Polsce, rodzina będzie musiała wybrać czy chce pobierać zasiłek rodzinny w Polsce czy w Wielkiej Brytanii.

Przed wyjazdem

Włóż do walizki świadectwa urodzenia dzieci - będą ci potrzebne do uzyskania zasiłku rodzinnego. Nie trzeba ich tłumaczyć na język angielski.

Jak się starać o zasiłek?

Szybko! Złóż podanie od razu po podjęciu pracy na Wyspach. Refundacja zasiłku rodzinnego w Wielkiej Brytanii jest wypłacana tylko za trzy miesiące wstecz. Jeśli złożysz podanie cztery miesiące po rozpoczęciu pracy, nie dostaniesz pieniędzy za pierwszy miesiąc.

O zasiłek rodzinny na Wyspach występuje się na formularzu CH2. Aplikację możesz wypełnić przez internet . Możesz też wydrukować formularz lub otrzymać go w najbliższym biurze pośrednictwa pracy Jobcentre Plus (znajdziesz je za pośrednictwem tej strony ). Wypełniony formularz wyślij razem ze świadectwami urodzenia dzieci listem poleconym (recorded delivery ) pod adres:

Child Benefit Office

Windsor House

9-15 Bedford Street

Belfast BT2 7UW

Nie martw się, że świadectwa przepadną - zostaną ci odesłane.

Na pomoc

Wypełnienie formularza aplikacyjnego o zasiłek rodzinny nie jest skomplikowane. Jeśli jednak masz problemy, zacznij od zajrzenia do ulotki informacyjnej Możesz też zwrócić się po bezpłatną pomoc do wolontariusza z Biura Porad Obywatelskich (Citizens Advice Bureau ). Adres najbliższego biura CAB znajdziesz tu .

Zarówno wspomniana ulotka jak i wolontariusze CAB posługują się językiem angielskim. Jeśli nie mówisz po angielsku i nie znasz nikogo, kto mógłby ci pomóc, możesz zwrócić się do polskiej firmy doradczej. Za wypełnienie formularza zapłacisz ok. 25 funtów.

Co dalej?

Po wysłaniu formularza pozostaje ci już tylko czekanie na decyzję urzędu. Jeśli nie dostaniesz odpowiedzi przez miesiąc, zadzwoń do biura Child Benefit Office (tel. 0845 302 1444).