Z niemowlakiem do kina? Jak najbardziej!

Dobra wiadomość dla młodych rodziców-kinomanów. Wreszcie koniec kłótni o to, kto zostanie w domu z dzidziusiem. Chociaż właśnie urodziło się wam dziecko, wcale nie musicie rezygnować ze swojej pasji. Są kina, do których możecie pójść wszyscy razem, i to nawet z kilkutygodniowym maleństwem.

Niedziela, godzina 12. Razem z trzyletnim Mikołajem i trzymiesięcznym Kostkiem oraz z ich tatą wchodzę do warszawskiego kina Muranów. Bilety dla całej naszej czwórki kosztuje 26 zł - dzieci wchodzą za darmo! W holu kina czeka na nas kącik ze stolikami dla dzieci, a na nim ciastolina, kredki, gry, zabawki i książeczki. Mikołajowi od razu świecą się oczy. Po sekundzie wahania zgadza się zostać w kąciku z bardzo sympatyczną, młodą opiekunką. Umawiamy się, że gdyby synek nas potrzebował, dziewczyna da znać.

A sami z bobasem wjeżdżamy do sali kinowej. Od razu natykamy się na czyste i wygodne przewijaki. Są tam nawet darmowe chusteczki do wycierania pupy i pieluchy! Na szczęście na razie nie są nam potrzebne. Siadam sobie wygodnie, z boku, żeby mieć dostęp do wózka. Rozbieram malucha, bo w sali jest dość ciepło (chociaż nie za gorąco) i kładę go sobie na kolanach. Nie ma tłumów, więc spokojnie mogę go nakarmić. W końcu przygasa światło. Trochę się boję, że zaraz coś na nas ryknie, ale na szczęście dźwięk jest stonowany. I od razu zaczyna się film, bez żadnych reklam! To już zupełnie niezwykła rzecz. Za chwilę Kostek opity mleczkiem jak bąk zasypia. Odkładam go do wózka i mogę spokojnie oglądać film. Jestem zachwycona - to seans przedpremierowy. Dotąd ten film był pokazywany tylko w ramach festiwalu. Nie wszyscy mają tak dobrze, jak my. Niektóre maluchy popłakują, inne, te trochę większe, komentują akcję i głośno wyrażają swoją dezaprobatę. Jeszcze inne nudzą się i chcą iść do domu. Na szczęście zupełnie nam to nie przeszkadza - nasze bobo słodko śpi. Pod koniec filmu Kostek zaczyna niespokojnie sapać. Biorę go na ręce, trochę huśtam i znów jest spokój. W końcu wychodzimy. Maluch dalej śpi. Mikołaj, mój starszy synek, jest zachwycony - dwie godziny bawił się z ciocią i z innymi dziećmi, rysował, słuchał czytania książeczki. Bardzo mu się podobało w tym kinie! Mnie też. Synek umówił się z ciocią, że wróci do kina za dwa tygodnie.

Gdzie do kina z niemowlakiem? Seanse w warszawskim Muranowie pod hasłem " Z dzieckiem w kinie " odbywają się raz na dwa tygodnie - w niedzielę o 12. Można na nie przyjść z dziećmi do 6 lat. Repertuar jest raczej dla koneserów - nie ma tu hollywoodzkich hitów ani polskich komedii romantycznych. Co nie znaczy, że na takie filmy nie warto pójść - wprost przeciwnie! Więcej wiadomości na: www.muranow.gutekfilm.pl

Identyczny projekt od 7 lutego rusza w poznańskim kinie Muza . Szczegóły na www.kinomuza.pl

A dla tych, którzy chcieliby do kina chodzić trochę częściej i może niekoniecznie na aż tak ambitne filmy, jest Multibabykino . Bilety są tu odrobinę droższe - kosztują 15 zł. Ale jest to rozrywka nie tylko dla warszawiaków czy poznaniaków. W każda środę o godzinie 12:00, w osiemnastu kinach sieci Multikino i Silver Screen w całej Polsce można obejrzeć filmy razem z maluchami do lat trzech. Podobnie jak w Muranowie, również tutaj sale, w których odbywają się seanse dla rodziców z dziećmi mają podwyższoną temperaturę, lekko przyciemnione światła i ściszony dźwięk. Ci, którzy przyszli z wózkiem, mogą zostawić go w specjalnej strzeżonej wózkowni. W zamian otrzymają bezpłatnie fotelik samochodowy (nosidełko), w którym dziecko w czasie seansu będzie mogło się zdrzemnąć. Maluchy, dla których godzina dwunasta nie jest porą popołudniowej drzemki, pobawią się na specjalnie przygotowanych przed ekranem kinowym mini placach zabaw. Są tam maty edukacyjne, zabawki gimnastyczne, książeczki, pluszaki i klocki. Nie musimy się obawiać o bezpieczeństwo - podłoga jest na tę okazję wyłożona mięciutką wykładziną. Z przewijaniem też nie ma problemów - w salach kinowych rozłożone są przewijaki, pieluszki oraz chusteczki. Niektóre kina oferują też podgrzewacze do butelek, krzesełka do karmienia oraz chusty do noszenia niemowlaków. Multibabykino organizuje też spotkania z ekspertami z dziedziny pediatrii, czy psychologii rozwojowej. Gościem była tam min. Kasia Sempolska, autorka programu ćwiczeń dla mam z małymi dziećmi oraz znany dziecięcy fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski. Cena biletu obejmuje dwa miejsca siedzące: jedno dla rodzica (opiekuna) i drugie dla dziecka. W niektórych kinach bywa tak gęsto, że trudno liczyć na kilka wolnych miejsc dla jednego rodzica z dzieckiem.

Projekt Multibabykino realizowany jest w 14 miastach Polski, w 18 kinach sieci Multikino (MK) i Silver Screen (SS): Warszawa MK Złote Tarasy, Warszawa MK Ursynów, Wrocław MK Pasaż Grunwaldzki, Wrocław MK Arkady, Poznań MK Stary Browar, MK Włocławek, MK Szczecin, MK Gdańsk, MK Bydgoszcz, MK Rybnik, MK Zabrze, MK Kraków, MK Elbląg, MK Koszalin oraz SS Gdynia, SS Łódź, w Warszawie SS Targówek i SS Wola .

W Multikinie na Ursynowie (w Warszawie), seanse Multibabykino cieszą się tak dużym powodzeniem, że kino zdecydowało się na takie seanse dwa razy w tygodniu: w poniedziałek i środę o godz. 12:00. Bieżące informacje o Multibabykino na www.multikino.pl (w zakładce "Inny wymiar kina").

Artykuł w ramach akcji Aktywne Rodzicielstwo