Ksiądz Sebastian Picur jest obecnie jednym z najpopularniejszych duchownych w mediach społecznościowych. Na swoim profilu na TikToku publikuje nagrania np. z lekcji religii, streamy z modlitw itp. Chętnie też udziela odpowiedzi na pytania, które zadają mu internauci. Ostatnio w nowym filmiku zabrał głos w sprawie odmowy udzielenia chrztu dziecku.
Mamy ślub cywilny. Czemu z tego powodu odmówiono nam udzielenia sakramentu synowi?
- napisała do ks. Picura internautka. Twierdziła, że nawet znajome pary bez ślubu cywilnego nie miały takiego problemu. Duchowny doradził jej, by zapytała księdza, który odmówił chrztu o dokładny powód tej decyzji. Zwrócił uwagę, że "z jednej strony dziecko ma prawo do chrztu i ksiądz nie powinien odmówić". Z drugiej zachęcił, jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, aby internautka i jej partner "przypieczętowali miłość sakramentem".
Pod nagraniem duchownego pojawiło się kilkaset komentarzy. Wiele osób nie kryło swojego oburzenia z powodu zaistniałej sytuacji. Ich zdaniem ślub nie ma nic do rzeczy, a nawet jeśli, dziecko nie jest winne decyzji podjętych przez rodziców.
My nawet nie jesteśmy małżeństwem i nie było żadnego problemu z ochrzczeniem dziecka. Nikt nawet nie pytał, czy mamy ślub. Jakie to ma znaczenie? Przecież chodzi o dziecko
- napisała jedna z osób.
"Sakramentu chrztu mimo wszystko nie powinien odmówić żaden ksiądz" - dodała inna. Część internautów przyznała jednak, że dużo zależy od kapłana i jego podejścia. Ich zdaniem jeden będzie wspierał rodziców, pomagał i zachęcał do sakramentów, inny - wręcz przeciwnie, sprawi, że tylko zniechęcą się do Kościoła.
"Byłam po kościelnym ślubie, a ksiądz nie chciał ochrzcić dziecka, gdyż nie widział nas w kościele na mszy. To dopiero był tupet", "Mi pierwszego dziecka też nie chciał ochrzcić, bo byłam po ślubie cywilnym", "My z mężem też mieliśmy cywilny ślub i nam ochrzcił dziecko bez problemu, jeszcze nie chciał za chrzest pieniędzy. Takiego mamy dobrego księdza w parafii" - przytaczali swoje historie. Tylko nieliczni uważali, że skoro rodzice nie chcą mieć ślubu kościelnego, to znaczy, że nie są wierzący i w takim wypadku nie rozumieją, po co chcą ochrzcić dziecko.
Przed chrztem rodzice dziecka muszą dostarczyć do kancelarii parafialnej jego akt urodzenia, akt ślubu kościelnego rodziców (jeśli go mają) i dane chrzestnych. Tak naprawdę najwięcej wytycznych dotyczy tych ostatnich.
Nie każdy może zostać chrzestnym zgodnie z wymaganiami Kościoła Katolickiego. Oto podstawowe kryteria, jakie należy spełnić, aby pełnić tę rolę: Należy być ochrzczonym katolikiem, musi istnieć pewne pokrewieństwo duchowe między chrzestnym a rodzicami dziecka. Chrzestny musi wierzyć w naukę Kościoła Katolickiego i żyć zgodnie z jej zasadami. Warto także pamiętać, że kościół zachęca do wybrania chrzestnych, którzy będą aktywnie wspierać dziecko w jego wierze i rozwoju duchowym
- napisano na portalu zwiastowaniepanskie.com. Rodzice chrzestni muszą mieć ukończone 16 lat i powinny mieć fizyczną (oraz psychiczną) możliwość przystąpienia do spowiedzi i komunii. Muszą też mieć przyjęte sakramenty, takie jak chrzest, komunię i bierzmowanie. Zobacz też: Wymagania dla rodziców chrzestnych. Zaświadczenie nie wystarczy. Ksiądz może zadać intymne pytanie
Czy Twoim zdaniem ksiądz miał prawo odmówić chrztu dziecku? Zachęcamy do udziału w sondażu. Możesz też pisać: justyna.fiedoruk@grupagazeta.pl. Zapewniam anonimowość.