W tym roku egzaminy dojrzałości zaczną się od razu po majówce, czyli 5 maja. Co za tym idzie, do matury zostało już tylko 25 dni (czyli trzy tygodnie). Dlatego warto zabrać się za powtórkę materiału, i to najlepiej tego, który jest najistotniejszy. W przypadku języka polskiego warto przypomnieć sobie zasady pisania dłuższych tekstów m.in. syntetycznej notatki oraz trzy lektury, które często pojawiają się na maturze. Co to za utwory? I co warto powtórzyć z matematyki i języków obcych? Zobaczcie sami.
Wspomnieliśmy powyżej, że z języka polskiego warto powtórzyć zasady tworzenia notatki syntetycznej. Istotnie, na maturze próbnej z grudnia 2024 roku CKE zauważyło, że właśnie z tym mieli problem uczniowie. Poza tym warto też przypomnieć sobie trzy lektury - Lalkę Bolesława Prusa, Dziady cz. III Adama Mickiewicza oraz Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Do nich bowiem jest najwięcej pytań na maturze ustnej, a prym wiedzie oczywiście wspomniana Lalka. Poza tym warto też powtórzyć zasady ortografii i gramatyki polskiej, w tym stosowanie niektórych środków językowych, bo z tym też nie jest u maturzystów zbyt dobrze.
Z kolei w przypadku matury z języka obcego nowożytnego (najczęściej angielskiego) problematyczna jest zarówno gramatyka, jak i słownictwo. Przede wszystkim jednak warto powtórzyć zasady tworzenia dłuższych wypowiedzi (np. e-maila czy notatki) i potrzebnych do tego zwrotów. Poza tym wypada poćwiczyć rozumienie ze słuchu oraz pracę z obcojęzycznym tekstem pisanym, bo to również sprawia maturzystom dużo kłopotu.
Jeśli chodzi o matematykę, to tegoroczni maturzyści powinni poćwiczyć przede wszystkim rozwiązywanie zadań optymalizacyjnych. Czyli wymagających obliczenia największej (lub najmniejszej) wartości danej funkcji. Poza tym warto też powtórzyć materiał dotyczący geometrii i stereometrii (bryły, w tym obrotowe jak kula czy stożek). Wprawdzie zakres wymaganego materiału z tych dwóch działów matematyki został nieco okrojony, to jednak zdecydowana większość nadal obowiązuje. Dlatego warto zwrócić na niego uwagę, bo z pewnością w arkuszu maturalnym pojawi się przynajmniej kilka zadań dotyczących tego zakresu.