Grażyna, bo o tym imieniu mowa, pochodzi od litewskiego od słowa graži, czyli "piękna". Wymyślił je nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz. Imię Grażyna nadał tytułowej bohaterce poematu z 1823 roku. Dzieło opowiada o kobiecie pełnej wdzięku, a jednocześnie odważnej oraz o tragicznych dziejach małżeństwa Grażyny z Litaworem. Szalenie modne było w latach PRL-u, jednak okazuje się, że z biegiem czasu nieco "przejadło się" wielu rodzicom. W 2023 roku jedynie siedem dziewczynek zostało tak nazwanych po urodzeniu. Ubiegły rok również nie przyniósł spektakularnych zmian. Otrzymały je tylko dwie Polki.
Imię Grażyna, jak już wspominaliśmy, pochodzi od litewskiego słowa graži. Oznacza "piękną" i "pełną gracji". Zostało wymyślone przez Adama Mickiewicza i spodobało się tak bardzo, że w ślad za naszym wieszczem narodowym poszło wielu rodziców, którzy nadali je swoim córkom. Niegdyś uchodziło za swoisty symbol wdzięku i siły.
Imię Grażyna było rozsławione szczególnie w latach 50. i 60. XX wieku. Wśród znanych kobiet o imieniu Grażyna można wymienić: Grażynę Wołoszczak, Grażynę Szapołowską, Grażynę Torbicką, Grażynę Łobaszewską, Grażynę Hase i Grażynę Orlińską.
Imię Grażyna jest pod każdym względem wyjątkowe. Mówi się, że jego właścicielki są niezwykle pracowite, pomocne i zawsze mają czas dla swoich bliskich. Wielu uważa, że posiadają dar zaradności i umiejętności radzenia sobie w każdej sytuacji. Wiedzą, na co je stać, a także co może sprawiać im trudności. Kobiety o tym imieniu obchodzą swoje imieniny 1 kwietnia, 26 lipca i 9 września.
Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Gaga, Gagunia, Gagusia, Gaja, Grania, Grazia, Graziczek, Grazik, Graziula, Graśka, Graż, Graża, Grażeczka, Grażek, Grażunia, Grażusia, Grażyn, Grażynia, Grażynka, Grażyńcia, Gusia.