• Link został skopiowany

Koniec legitymacji szkolnych, jakie znamy. To nie wszystko. Nowe dokumenty dostaną też nauczyciele

Od dawna uczniowie, jak i nauczyciele mają obowiązek posiadania legitymacji. Pierwotnie te dokumenty były wyłącznie papierowe, a w ostatnich latach również plastikowe. Jednak to nie koniec zmian. Rząd chce wprowadzić jeszcze jedną nowość w kwestii legitymacji szkolnych.
Szkolna legitymacja (zdjęcie ilustracyjne)
fot. Justyna Wydra / Agencja Wyborcza.pl

W piątek, 12 lipca 2024 roku wszedł w życie obowiązek wydawania uczniom plastikowych, elektronicznych legitymacji. Są nie tylko poręczniejsze i estetyczniejsze niż dawne papierowe, lecz także bezpieczniejsze. Przede wszystkim nie da się w nich niczego zmodyfikować samemu, a co więcej nie ma na nich takich wrażliwych danych osobowych jak PESEL ucznia. Jednak to nie wszystko. Można też wnioskować o wydanie cyfrowej wersji legitymacji, co już niedługo będzie łatwiejsze. Zresztą zobaczcie sami.

Zobacz wideo Ta szkoła jest warta 124 miliony. "Dajemy szanse każdemu, kto chce się u nas uczyć"

mLegitymacja dla ucznia i nauczyciela. Rząd planuje zmiany przepisów dot. dokumentów

Jak podaje serwis Portal Samorządowy.pl, trwają właśnie prace nad nowelizację przepisów, w tym podstawy prawne wydawania legitymacji mobilnych. Minister Maciej Berek, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów przekazał też, że projekt ten został już wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Co za tym idzie, w aplikacji mObywatel zmieni się kilka istotnych rzeczy. 

Przede wszystkim pojawią się w nim mLegitymacje dla nauczycieli, choć zarazem rząd chce zrezygnować z wydawania ich pedagogom, którzy pracują w szkołach i zespołach szkół:

  • polskich,
  • przy urzędach konsularnych,
  • przy przedstawicielstwach wojskowych RP,
  • przy przedstawicielstwach dyplomatycznych.

Co się zmieni w mObywatelu? W aplikacji dojdzie kilka różnych, nowych funkcjonalności

Poza wyżej wymienionymi mLegitymacjami dla nauczycieli, w aplikacji mObywatel pojawi się kilka nowych funkcjonalności:

  • usługa mStłuczka,
  • usługa mFirma - do zakładania i zarządzania jednoosobową działalnością gospodarczą,
  • wirtualny asystent - chatbot,
  • usługa do podpisywania dokumentów elektronicznych trzema rodzajami podpisów elektronicznych - podpisem zaufanym, osobistym i kwalifikowanym elektronicznym, a także możliwość weryfikowania tych cyfrowych podpisów. 
Więcej o: