W Dzienniku Ustaw opublikowano właśnie nowelizacje dwóch rozporządzeń. Dotyczą one podstawy programowej nowych przedmiotów - edukacji zdrowotnej i edukacji obywatelskiej. Od 1 września 2025 roku zastąpią one odpowiednio wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ) oraz historię i teraźniejszość (HiT). Przy czym pierwszy jest nieobowiązkowy i dotyczy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a drugi wręcz przeciwnie.
Jak serwis Portal Samorządowy.pl, edukacja zdrowotna będzie nieobowiązkowa i w wymiarze jednej godziny tygodniowo dla uczniów klas IV - VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Edukacja zdrowotna będzie składała się z 11 działów tematycznych:
Z kolei edukacja obywatelska będzie przedmiotem obowiązkowym i pojawi się w planie lekcji klas II i III liceum, II-IV technikum oraz II i III branżowej szkoły I stopnia. Zastąpi ona dotychczasowy HIT (historię i teraźniejszość) i będzie obejmowała zagadnienia dotyczące rozumienia sfery publicznej, zainteresowania sprawami publicznymi oraz zaangażowania obywatelskiego.
Przedmiot buduje i wzmacnia postawy patriotyczne młodych ludzi oparte na poczuciu tożsamości i dumie z przynależności do wspólnoty, trosce o małą i dużą ojczyznę, poczuciu odpowiedzialności za jej kształt. Równolegle przedmiot kształtuje otwartość i szacunek wobec innych, empatię i solidarność z innymi oraz zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego
- czytamy w rozporządzeniu.
Poza wyżej wymienionymi nowościami zmian w szkole od 1 września 2025 roku będzie więcej. Przede wszystkim będzie tylko jedna lekcja religii (etyki) tygodniowo. I wyłącznie jako pierwsza lub ostatnia danego dnia. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy na religię (etykę) będzie uczęszczać cała klasa - wtedy można będzie umieścić ją pomiędzy innymi zajęciami. Z kolei na lekcjach WF-u nie będzie (lub w dużo mniejszej ilości) ćwiczeń takich jak bieganie na czas. Ich miejsce zajmą zajęcia z samoobrony, aktywności na świeżym powietrzu i wiele innych, które powinny bardziej odpowiadać potrzebom uczniów.