"Współczesne bajki potrafią być dla dzieci zbyt intensywne: szybkie cięcia, jaskrawe kolory, głośne efekty dźwiękowe i dynamiczne zmiany scen mogą prowadzić do przebodźcowania, problemów z koncentracją i trudności z wyciszeniem" - czytamy w opisie do nagrania umieszczonego na Instagramie na koncie lekarzedladzieci.pl. Wystarczy wziąć pilot w dłoń i zrobić trzy proste rzeczy.
1. Zmniejsz jasność. Dzięki temu wzrok dziecka będzie się mniej męczył, ograniczy to także liczbę docierających do niego bodźców. "Szczególnie ważne jest to wieczorem, kiedy nadmiar światła może utrudniać zasypianie" - podpowiadają autorzy nagrania.
2. Zwolnij prędkość odtwarzania (np. do 0,75x). Wolniejsze tempo pomoże dziecku lepiej zrozumieć to, co ogląda i dłużej utrzymać uwagę.
3. Zmień kolory na bardziej stonowane. Jaskrawe barwy pobudzają, a spokojne, wyciszone kolory wpływają na dziecko uspokajająco.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała "Wytyczne dotyczące aktywności fizycznej, siedzącego trybu życia i snu dla dzieci poniżej 5 roku życia". Znalazły się tam konkretne informacje dotyczące tego, ile czasu małe dziecko może spędzać przed ekranem. Według WHO dzieci przed ukończeniem drugiego roku życia, w ogóle nie powinny siedzieć przed telewizorem, ekranem komputera lub ze smartfonem w dłoni. Maluchy w przedziale wiekowym 2-5 lat mogą się oddawać tej aktywności nie więcej niż przez godzinę dziennie. Jeśli zaś chodzi o dzieci w wieku 5-17 lat, mogą one siedzieć przed ekranem do dwóch godzin dziennie.
Ile czasu przed ekranem spędza twoje dziecko? Zachęcamy do komentowania i udziału w sondzie