• Link został skopiowany

Matematyczna łamigłówka, która pozornie jest prosta. Wielu gubi nieznajomość tej jednej zasady

Ta łamigłówka matematyczna tylko pozornie jest bardzo prosta. Niestety wiele osób, i to dorosłych, gubi nieświadomość. Konkretnie nieznajomość tej jednej zasady arytmetycznej, która diametralnie zmienia wynik. Szczególnie gdy obliczenia wykonuje się pod presją czasu.
Działanie matematyczne
grafika Gazeta.pl // fot. Jakub Ociepa / Agencja Wyborcza.pl

Jeśli lubicie matematykę, to koniecznie zmierzcie się z tą łamigłówką. Jako dodatkowe utrudnienie włączcie stoper i spróbujcie rozwiązać to działanie w 10 sekund. Jaki uzyskaliście wynik? Często wychodzą dwa zupełnie różne, ale tylko jeden jest prawidłowy. 

Zobacz wideo Uczy matematyki na TikToku. "Uczniowie mówią mi, że w 60 sekund uczą się więcej niż przez 45 minut lekcji w szkole"

Łamigłówka matematyczna ma być prosta. Jednak wcale taką nie jest

Na profilu użytkownika Mathematics Expert pojawił się post z ciekawym przykładem matematycznym. Równanie zapisano tak: 300 : 15 × 5 = ??. Wygląda niewinnie, ale można uzyskać tu dwa różne wyniki, zależnie od tego, czy poprawnie zastosujemy kolejność wykonywania działań. Niestety, nie każdy pamięta o tej ważnej zasadzie. 

Wspomnieliśmy powyżej, że aby poprawnie obliczyć ten przykład, ważna jest poprawna kolejność wykonywania działań. Jest ona następująca:

  • działania w nawiasach (tutaj nie występują),
  • potęgowanie i pierwiastkowanie (również nie występują w tym przykładzie),
  • mnożenie i dzielenie - w kolejności występowania, czyli od lewej do prawej,
  • dodawanie i odejmowanie (nie występują w tym przykładzie).

Poprawne rozwiązanie "prostego działania matematycznego". Tak trzeba liczyć

Działanie matematyczne 300 : 15 × 5 może mieć dwa rozwiązania: 4 i 100. Jednak tylko jedno jest poprawne. Trzeba pamiętać o tym, że dzielenie i mnożenie jest równoważne i wykonujemy je w kolejności występowania. Co za tym idzie, w tym przykładzie obliczenia są następujące:

  • 300 : 15 × 5 = 20 × 5
  • 20 × 5 = 100.

W związku z tym poprawna odpowiedź to 100. Jeśli uzyskaliście inny wynik, to musieliście po drodze zrobić błąd rachunkowy albo pogubić się we wspomnianej już kolejności wykonywania działań.

Więcej o: