"Jak co rok, w okresie, w którym część świata obchodzi Wielki Post, a instytucje kościelne organizują rekolekcje dla dzieci i młodzieży, pojawiają się pytania dotyczące praw i obowiązków nauczycieli" - zaczął Józefaciuk w sieci, argumentując, że bezsprzecznie zmniejsza się liczba uczniów uczęszczających na katechezę w szkołach publicznych.
Jego wypowiedź miała skłonić do refleksji, czy nie powinno odejść się od organizowania rekolekcji wielkopostnych w szkołach. "Czasami jest to kilka osób na oddział lub wręcz kilkanaście w szkole. Pomimo tego, na trzy dni zawieszane są zajęcia dla uczniów oraz nie są naliczane nadgodziny dla nauczycieli" - napisał.
Zwrócił również uwagę na fakt, że coraz głośniej mówi się również o zmuszaniu nauczycieli do organizowania wyjść do kościoła oraz przymusie uczestniczenia nauczycieli w rekolekcjach pod płaszczykiem opieki nad uczniami.
Marcin Józefaciuk zaznaczył, że jego refleksja ma na celu zwrócenie uwagi na wieloletnie zaniedbania oraz nieprawidłowości w realizowaniu rekolekcji w szkołach. Jak sam wspomina, jego marzeniem jest, aby w polskich szkołach zapanowała normalność - swoboda. To właśnie dlatego wystosował kilka słów do dyrektorów, nauczycieli, księży, uczniów i samych rodziców.
Poseł KO wspomniał, że niektóre kościoły organizują rekolekcje dla uczniów po zajęciach szkolnych albo jednodniowe na arenach sportowych, gdzie impreza spełniała swoją rolę. Takie przedsięwzięcia były np. w Łodzi.
Polskie prawo umożliwia zwolnienie uczniów z lekcji na czas spotkań religijnych, jednocześnie pozwalając szkołom na prowadzenie normalnych zajęć. Mówi o tym rozporządzenie ministra edukacji narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach:
§ 10. 1. Uczniowie uczęszczający na naukę religii mają prawo do zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia trzydniowych rekolekcji wielkopostnych, jeżeli rekolekcje te stanowią praktykę danego kościoła lub innego związku wyznaniowego. W czasie trwania rekolekcji szkoła nie jest zwolniona z realizowania funkcji opiekuńczej i wychowawczej. [...] 3. O terminie rekolekcji dyrektor szkoły powinien być powiadomiony przez organizujących rekolekcje na co najmniej miesiąc przed terminem rozpoczęcia rekolekcji [...]
Uczestnictwo w rekolekcjach z punktu widzenia prawa, to przywilej, ale nie obowiązek. W związku z tym dyrekcja szkoły nie może w żaden sposób ingerować w to, kto uczestniczy w tych spotkaniach religijnych, a więc nie może:
Poza tym rekolekcje powinny się odbywać po zajęciach szkolnych w danym dniu, a nie podczas ich trwania. Jednak to wciąż nieczęsta praktyka.