Ten przykład matematyczny pojawił się w mediach społecznościowych już dawno temu, ale do tej pory rozgrzewa umysły internautów. Wydaje się bardzo proste, ale można uzyskać dwa różne wyniki, 1 i 9. Tylko jeden z nich jest jednak właściwy. Który? To zależy, czy użyjecie poprawnej metody rozwiązywania takich działań.
Wspomnieliśmy, że przykład matematyczny 6:2 (1+2) może mieć dwa wyniki, 1 i 9. Tylko jeden jest poprawny, a zależy to od poprawnej kolejności wykonywania działań. Jest ona następująca:
Jednak nie tylko poprawna kolejność wykonywania działań ma tu znaczenie. Jest jeszcze jeden szczegół, o którym wiele osób zapomina, a ma on zasadniczy wpływ na wynik.
W tym przykładzie matematycznym mamy dwa działania - dzielenie i dodawanie. Jednak nie tylko. Jeśli między liczbą a nawiasem nie ma żadnego znaku działania, to jest tam mnożenie. Dokładnie tak, jak w omawianym przypadku. Co za tym idzie, działania są w sumie trzy - dzielenie, mnożenie i dodawanie. Oto wszystkie obliczenia:
Czyli poprawna odpowiedź to 9. Jeśli jednak umknęło wam owo mnożenie lub zastosowaliście niepoprawną kolejność działań, to wyjdzie wam 1, a to błąd. Udało wam się poprawnie wykonać ten przykład?