Łamigłówka matematyczna prosto ze szkoły podstawowej. Mają z nią problem nawet dorośli

To równanie matematyczne ze szkoły podstawowej to pozoru łatwizna. Można się jednak nieźle przeliczyć. Użytkownicy internetu uzyskują dwa różne wyniki, ale tylko jeden jest prawidłowy. Wszystko przez sposób kolejność wykonywania działań, która źle zastosowana daje błędny wynik.

Ten przykład matematyczny pojawił się w mediach społecznościowych już dawno temu, ale do tej pory rozgrzewa umysły internautów. Wydaje się bardzo proste, ale można uzyskać dwa różne wyniki, 1 i 9. Tylko jeden z nich jest jednak właściwy. Który? To zależy, czy użyjecie poprawnej metody rozwiązywania takich działań. 

Zobacz wideo Uczy matematyki na TikToku. "Uczniowie mówią mi, że w 60 sekund uczą się więcej niż przez 45 minut lekcji w szkole"

Działanie ze szkoły podstawowej, które może mieć dwa wyniki. Tylko jeden jest prawidłowy

Wspomnieliśmy, że przykład matematyczny 6:2 (1+2) może mieć dwa wyniki, 1 i 9. Tylko jeden jest poprawny, a zależy to od poprawnej kolejności wykonywania działań. Jest ona następująca:

  • działania w nawiasach,
  • potęgowanie i pierwiastkowanie (nie występują w tym przykładzie),
  • mnożenie i dzielenie - w kolejności występowania, czyli od lewej do prawej,
  • dodawanie i odejmowanie - również w kolejności występowania, czyli od lewej do prawej.

Jednak nie tylko poprawna kolejność wykonywania działań ma tu znaczenie. Jest jeszcze jeden szczegół, o którym wiele osób zapomina, a ma on zasadniczy wpływ na wynik

Pozornie prosta łamigłówka matematyczna. Oto poprawne rozwiązanie tego działania

W tym przykładzie matematycznym mamy dwa działania - dzielenie i dodawanie. Jednak nie tylko. Jeśli między liczbą a nawiasem nie ma żadnego znaku działania, to jest tam mnożenie. Dokładnie tak, jak w omawianym przypadku. Co za tym idzie, działania są w sumie trzy - dzielenie, mnożenie i dodawanie. Oto wszystkie obliczenia:

  • 6:2 (1+2) = 6:2 × 3,
  • 6:2 × 3 = 3 × 3,
  • 3 × 3 = 9.

Czyli poprawna odpowiedź to 9. Jeśli jednak umknęło wam owo mnożenie lub zastosowaliście niepoprawną kolejność działań, to wyjdzie wam 1, a to błąd. Udało wam się poprawnie wykonać ten przykład?

Więcej o: