"Minister edukacji Barbara Nowacka podpisała 6 marca br. projekty rozporządzeń w sprawie podstawy programowej przedmiotów: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. Oba będą nauczane w szkołach od 1 września 2025 roku" - podało Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) w swoim komunikacie. To ważna zmiana jeśli chodzi o całą organizację roku szkolnego, jak i plany zajęć. Podajemy najważniejsze szczegóły.
Przedmiot edukacja zdrowotna wchodzi do szkół już od września 2025 roku, jednak co jest tu kluczowe, nie będzie to przedmiot obowiązkowy. Co to oznacza w praktyce? Otóż rodzice lub pełnoletni uczniowie będą mogli zgłosić dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału w tych zajęciach.
Najważniejszą informacją jest tu fakt, że edukacja zdrowotna będzie odbywać się w wymiarze jednej godziny tygodniowo przez cały rok. Głównym celem wprowadzenia tego przedmiotu jest kształtowanie kompetencji uczniów związanych z całożyciową dbałością o zdrowie oraz budowanie potencjału zdrowotnego własnego i otoczenia. Edukacja zdrowotna zastąpi przedmiot wychowanie do życia w rodzinie, będzie realizowana, począwszy od roku szkolnego 2025/2026:
Wymagania szczegółowe dotyczące wiedzy i umiejętności ujęte zostały w 11 działach tematycznych. Są to:
Edukacja obywatelska to przedmiot, który ma wejść do szkół również z początkiem nowego roku szkolnego. Głównym jego celem jest przygotowanie uczniów do świadomego i odpowiedzialnego zaangażowania obywatelskiego w społeczeństwie demokratycznym. Zakłada on również budowanie i wzmocnienie postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia.
Od września drugie klasy szkół średnich będą uczyć się edukacji obywatelskiej w wymiarze dwóch godzin tygodniowo, a klasy trzecie - raz w tygodniu. Wiedza o społeczeństwie w wymiarze rozszerzonym pozostaje bez zmian.