Zamykają jedyną taką porodówkę w regionie. "Miejsce, gdzie można było godnie rodzić"

Jedna z porodówek, w której na świat przyszło 11 tysięcy noworodków, wkrótce zniknie z mapy Gdańska. I choć w okolicy znajduje się kilka prężnie działających oddziałów położniczych, pacjentki narzekają, że tracą ważną alternatywę.

Jak poinformował zarząd LUX MED Szpital Gdańsk, placówka zakończy swoją działalność wraz z końcem kwietnia br. Dlaczego tak się stanie? "W obliczu pogłębiającego się niżu demograficznego i bardzo małej liczby narodzin dalsze funkcjonowanie oddziału stało się niemożliwe" - podano w oficjalnym komunikacie. 

Zobacz wideo Czy z noworodkiem powinniśmy pójść do fizjoterapeuty? "W niektórych krajach te wizyty są obowiązkowe"

Jedyna prywatna porodówka w regionie właśnie się zamyka. Przodowała w rankingach

Według danych Fundacji "Rodzić po Ludzku" za rok 2024, placówka LUX MED (dawniej Swissmed - dop. red.) znalazła się w TOP 3 najlepszych porodówek w województwie pomorskim. Nic dziwnego, pacjentki mogły tam liczyć na świetne warunki. "Szkoda, ogromna szkoda, wspaniałe miejsce", "Cieszę się, że urodziłam tam swoje dwie córeczki", "To był najlepszy pobyt w szpitalu i liczyłam, że wrócę", "Wielka strata" - komentują w mediach społecznościowych zawiedzione decyzją zarządu szpitala. 

Rozczarowanie jest spore. "Jedyne miejsce, gdzie można godnie rodzić"

Jak podaje trójmiasto.pl, nie tylko pacjentki są zawiedzione. Także pracownicy szpitala nie popierają tego kroku i dają upust swoim emocjom w mocnych słowach. "Korporacja LUXMED podjęła decyzję o zamknięciu jedynego w naszym regionie prywatnego oddziału położniczo-neonatologicznego. Jakiś czas temu LUXMED przejął szpital SWISSMED w Gdańsku przy ul. Wileńskiej. Poprzez tragiczne decyzje zarządcze centrali, zwiększenie personelu pozamedycznego i, co za tym idzie, kosztów, doprowadzono do zmniejszenia zysków i stwierdzono, że ten oddział jest niedochodowy. To jest jedyne miejsce, w którym można godnie rodzić dzieci" - komentują na łamach wyżej wymienionego portalu. 

W szpitalu przyszło na świat 11 tysięcy noworodków, a placówka jest jedyną prywatną porodówką w całym regionie. Funkcjonuje tam także Dom Narodzin, w którym pacjentki mogą powitać swoje dzieci w domowych, kameralnych warunkach, bez zbędnej medykalizacji tego procesu. 

Obecnie na terenie Gdańska działają dwie publiczne porodówki: w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym oraz w Szpitalu im. Świętego Wojciecha. W Trójmieście pacjentki mogą także wybrać na narodziny swojego dziecka Szpital Morski im. PCK w Gdyni. W regionie funkcjonują również m.in. wysoko oceniane w rankingach placówki w Malborku oraz Kartuzach. 

Więcej o: