• Link został skopiowany

"Nie wiem, ale jeszcze mamy na to czas". Niestety, tak Ci się tylko wydaje

Łatwiej już być nie może: szczepienia są darmowe, można się zaszczepić w przychodni lub w szkole, o ile dyrektor zorganizuje taką akcję w swojej placówce. Mimo to wielu rodziców ociąga się z zaszczepieniem dzieci przeciw HPV.
Ginekolog o szczepienieniach przeciwko HPV: Dorośli, w tym mężczyźni, też powinni się szczepić
Fot. Shutterstock

- Jeszcze mamy czas. Córka ma dopiero 13 lat. Wiem, że powinna zostać zaszczepiona przed pierwszymi kontaktami seksualnymi, ale nie spodziewam się, żeby miało to nastąpić jakoś niebawem - mówi w rozmowie z eDziecko.pl Ola. - Niedawno była chora, potem wyjechaliśmy na ferie, ciągle coś. Ale tak, mam z tyłu głowy, że trzeba to załatwić i w końcu to zrobimy - dodaje nasza rozmówczyni.

Zobacz wideo Po czym poznać, że dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"

Nie tylko rak szyjki macicy

Zgodnie z informacjami udostępnionymi w Serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, HPV jest odpowiedzialny za rozwój ok. 64-100 proc. stanów przedrakowych i nowotworów pochwy, 90 proc. nowotworów odbytu, 30 proc. nowotworów prącia, ok. 15-30 proc.  nowotworów sromu. HPV wywołuje także część zachorowań na: nowotwory głowy, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka, migdałka oraz gardła. Szczepienie jest najskuteczniejsze, gdy nastąpi przed potencjalnym zakażeniem HPV, do którego dochodzi głównie drogą płciową.

HPV. To dotyczy też chłopców

- Syn ma 14 lat. Nie spieszymy się z tym szczepieniem, bo jest jeszcze na to czas, tym bardziej że z tego, co wiem, to jest ważne przede wszystkim dla dziewczynek. Zajmiemy się tym jak będzie jakoś więcej czasu, po egzaminie ósmoklasisty - zapewnia w rozmowie z eDziecko.pl Paulina. 

Wraz z ewolucją wiedzy na temat HPV, naukowcy odkryli, że wirus powoduje różne rodzaje nowotworów i że ryzyko zachorowania dotyczy obu płci. Zakres protekcji szczepień przeciw HPV rozszerzył się na inne onkogenne warianty wirusa, które mogą doprowadzić do rozwoju raka także u mężczyzn. W 2009 roku Komitet Doradczy ds. Szczepień Ochronnych (ACIP) wydał rekomendację, aby szczepienia objęły również chłopców. 

- Wiem, że sporo się o tym mówi, lekarze zachęcają, sporo osób jednak szczepi dzieci, ale mamy z mężem mieszane uczucia w odniesieniu do takich nowych szczepionek. Chyba minęło jeszcze za mało czasu od kiedy pojawiła się ta na HPV, żeby mieć pewność co do jej skutecznośc - mówi w rozmowie z eDziecko.pl Julia. - Jeszcze nie zdecydowaliśmy, czy zaszczepimy dzieci - dodaje. 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, szacuje się, że w krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90 proc. Szczepiąc się, zmniejszamy o 70 proc. ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

I inne koszmarne sprawy

HPV wywołuje też inne schorzenia, łagodne. Określenie ich łagodnymi nie oddaje tego, z czym zmaga się pacjent, który się ich nabawił. Chodzi o brodawki płciowe, czyli kłykciny kończyste i nawracającą brodawczakowość krtani. Kłykciny kończyste nie stanowią zagrożenia onkologicznego, ale są uciążliwe dla chorujących, trudne w leczeniu i często nawracają. Podobnie nawracająca brodawczakowatość krtani, tyle że ona w wyjątkowych przypadkach może stanowić zagrożenie dla życia z powodu zatkania dróg oddechowych.

Szczepienie na HPV. Jak zapisać dziecko?

W Polsce w powszechnym darmowym programie szczepień przeciw HPV dostępne są dwie szczepionki: Cervarix i Gardasil 9. Obie dają porównywalne korzyści. Podawane są w dwóch dawkach, odstęp między nimi powinien wynosić od 6 do 12 miesięcy. Żeby zapisać dziecko na szczepienie, wystarczy umówić wizytę w przychodni POZ, można to także zrobić przez Internetowe Konto Pacjenta lub przez aplikację mojeIKP. Więcej na ten temat na stronie gov.pl.

A ty? Zaszczepiłeś/zaszczepiłaś już dziecko przeciw HPV? Zachęcamy do komentowania i udziału w sondażu.

Więcej o: