• Link został skopiowany

"To naprawdę wielka rzecz". Szkoły czeka kolejna reforma. Chodzi o 3 etapy edukacyjne

Resort edukacji planuje wprowadzić kolejną dużą zmianę w polskich szkołach. Będzie to podzielenie edukacji na trzy osobne etapy. Co to właściwie będą za etapy i kogo konkretnie będzie dotyczyła ta zmiana? Zobaczcie, co już wiemy na ten temat.
Szkoła znów przejdzie kolejną reformę
Shutterstock/Proshkin Aleksandr

W ostatni czwartek Rada ds. monitorowania wdrażania reformy edukacji przyjęła stanowisko w sprawie nowego formatu podstawy programowej. Ściślej rzecz biorąc, konstrukcja nowej podstawy programowej dla szkół podstawowych zostanie podzielona na trzy etapy: klasy I-III, IV-VI oraz VII-VIII. Przy czym ma ona wejść w życie od 1 września 2026 roku. A to dopiero początek listy proponowanych zmian. Zresztą sprawdźcie sami.

Zobacz wideo Ta szkoła jest warta 124 miliony. "Dajemy szanse każdemu, kto chce się u nas uczyć"

MEN pracuje nad nową podstawą programową. Zaplanowano naprawdę duże zmiany

Jak podaje serwis Dziennik.pl, od wiosny 2024 roku MEN pracuje nad reformą edukacji i co za tym idzie, również podstawy programowej. Jej format ma się zmienić w stronę:

  • wprowadzenia kategorii "doświadczenia edukacyjne" - ma to ułatwić dzieciom naukę,
  • rozwoju kompetencji osobistych i społecznych uczniów,
  • zapewnienie spójności wymagań na różnych etapach nauki - dzięki temu nauczycielom będzie łatwiej planować zajęcia,
  • dotychczasowa podstawa programowa dla przedszkoli ma być punktem odniesienia dla nowej podstawy,
  • opracowania jasnych wskazówek dotyczących poziomu szczegółowości wymagań.

Pracę nad nową podstawą programową będą rozłożone w czasie. Od lutego do czerwca 2025 roku rząd będzie zajmował się programem szkół podstawowych. Następnie zaczną się prace nad podstawą programową dla szkół ponadpodstawowych.

Zmiany w podstawie programowej. Niektóre wejdą w życie od 1 września 2025 roku

Część zmian w edukacji wejdzie w życie już od początku roku szkolnego 2025/2026. Przede wszystkim ma się zmniejszyć liczba godzin religii i etyki do jednej tygodniowo. Poza tym pojawi się nowy przedmiot - edukacja zdrowotna. Obejmie ona nie tylko kwestie zdrowia i higieny fizycznej, ale i psychicznej. Co więcej, uczniowie w ramach różnych przedmiotów będą mieli zajęcia dotyczące edukacji klimatycznej. Ma to na celu zaznajomienie dzieci i młodzież z kwestiami ekologicznymi.

Więcej o: