Czy zdołasz rozwiązać to równanie? Pilni uczniowie poradzą sobie w mniej niż 30 sekund

Lubisz rozwiązywać zagadki matematyczne? Mamy coś wyjątkowego. Wydaje się być dość łatwym do obliczenia równaniem, ale takim nie jest. Wielu na nim poległo. Podobno wystarczy zaledwie 30 sekundy, by podać prawidłowy wynik. Podejmiesz próbę?

Potrafisz dodawać i odejmować w pamięci? Tabliczka mnożenia nie stanowi dla ciebie żadnego wyzwania? Jeśli tak, to z pewnością poradzisz sobie z tym działaniem. Ponoć tylko pilni uczniowie są w stanie podać prawidłowy wynik i to w mniej niż 30 sekund. Zagadka matematyczna, chociaż wydaje się łatwa - taka nie jest. Okazuje się, że najsłabszym ogniwem jest tu znajomość kolejności wykonywania działań...

Zobacz wideo Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa? Matematyczka: Tak, jest jedno "ale". "Nauczyciele powinni przechodzić testy psychologiczne"

Ile to jest 6x6-4(2+2)=? Dasz radę obliczyć wynik w pamięci?

Ta zagadka matematyczna nie jest jakoś bardzo skomplikowana i trudna. Powinni poradzić sobie z nią wszyscy ci, którzy uważali na lekcjach matematyki. Zatem ile to jest 6x6-4(2+2)=? Obliczenie oczywiście należy wykonać bez pomocy kalkulatora i wynik podać w mniej niż 30 sekund.

Zatem zróbmy pauzę od natłoku spraw i spróbujmy obliczyć równanie. Znasz już wynik? Jeśli nie, spieszymy z odpowiedzią. Tu ważne jest nie tylko dodawanie i odejmowanie liczby, ale znajomość podstawowych zasad. Chodzi o przestrzeganie kolejności wykonywania działań zgodnie z regułami matematyki. Co wykonujemy zatem na początku? Oczywiście działania w nawiasach. To one w naszym wyrażeniu są najważniejsze.

Kolejność wykonywania działań w matematyce przedstawia się następująco:

  • Działania w nawiasach,
  • Mnożenie lub dzielenie,
  • Dodawanie lub odejmowanie.

Zatem jakie będzie rozwiązanie? Podzielmy to równanie na czynniki pierwsze:

  1. (2+2)=4 (bo zaczynamy od działania w nawiasach),
  2. kolejne to: 6 × 6 - 4 × 4,
  3. teraz czas na mnożenie: 6×6=36 i 4×4=16,
  4. następnie odejmujemy: 36 - 16,
  5. i mamy wynik: 36−16=20.

Zagadki matematyczne to dobry trening dla mózgu

Regularne ćwiczenia intelektualne, takie jak rozwiązywanie łamigłówek, to nie tylko świetna zabawa, lecz także gimnastyka dla naszego mózgu i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. Nauka nowych umiejętności albo czytanie książek wzmacniają połączenia neuronowe w mózgu, co sprawia, że łatwiej zapamiętujemy informacje i dłużej utrzymujemy skupienie.

By zatem nasz mózg był w dobrej kondycji, warto również przeznaczyć nieco czasu na jego trening i w wolnej chwili rozwiązywać rebusy, krzyżówki i od czasu do czasu spróbować sił w jakiejś matematycznej łamigłówce.

Więcej o: