Od 1 stycznia 2025 roku wdowy i wdowcy mogą wnioskować w ZUS-ie o rentę wdowią. Jest to możliwość powiększenia dotychczas pobieranego świadczenia (emerytury, renty) o dodatkową część po zmarłym małżonku (małżonce). Wyniesie ona 15 procent renty rodzinnej w okresie od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. Z kolei od 1 stycznia 2027 r. renta wdowa wzrośnie do 25 procent owej renty. Jednak aby móc skorzystać z tego świadczenia, beneficjenci muszą spełnić cztery warunki. Jakie? Wyjaśniamy.
Wspomnieliśmy powyżej, że wdowy i wdowcy muszą spełnić cztery warunki, aby móc wnioskować o rentę wdowią. Są to następujące wymogi (za serwisem Infor.pl):
"Rodzinny dokument" do renty wdowiej
Co za tym idzie, osoby, które nie mają jeszcze przyznanej renty rodzinnej, muszą najpierw złożyć o nią wniosek na formularzu ERR. Dopiero potem można wnioskować o ustalenie zbiegu świadczeń z ową rentą rodzinną, czyli o rentę wdowią. Ta sama procedura dotyczy też osób, które nigdy nie starały się o przyznanie emerytury. Wszystko przez to, że wspomniana renta wdowia przysługuje tylko tym, którzy mają prawo co do najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z czego jednym musi być właśnie renta rodzinna po zmarłym małżonku.
Renta wdowia obecnie wynosi 15 procent renty rodzinnej w 2025 i 2026 roku. Potem wzrośnie do 25 procent owej renty. Przy czym nie może ona wynieść więcej niż trzykrotność najniższej emerytury, czyli 5342,88 zł (3 × 1780,96 zł). Warto pamiętać, że do tego limitu są wliczane również następujące świadczenia:
W przypadku przekroczenia owego limitu kwota renty wdowiej zostanie obniżona o kwotę tegoż przekroczenia.