800 plus. Ci rodzice powinni złożyć dwa wnioski na jedno dziecko. Inaczej świadczenie przepadnie

Czy rodzice mogą złożyć więcej niż jeden wniosek na to samo dziecko? Zwykle nie, ale jest jeden wyjątek. W jednym przypadku nie tylko można, ale wręcz trzeba dwukrotnie dopełnić formalności, aby nie stracić 800 plus. Kiedy konkretnie? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Od 1 lutego 2025 roku rodzice mogą składać wnioski o przyznanie 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Zacznie się on 1 czerwca b.r. i potrwa do 31 maja 2026 r. Jednak trzeba pamiętać, że na jedno dziecko można złożyć tylko jeden wniosek. Wyjątkiem są maluchy, które urodziły się w pierwszej połowie 2025 roku. W ich przypadku rodzice mogą (a wręcz muszą) dwukrotnie dopełnić formalności, inaczej stracą część pieniędzy z przysługującego im świadczenia. Zresztą zobaczcie sami.

Zobacz wideo 800 plus na dziecko - dużo czy mało?

800 plus w 2025 roku. Rodzice nowo narodzonych maluchów mają więcej czasu

Wspomnieliśmy powyżej, że rodzice dzieci urodzonych do 31 maja 2025 r. powinni złożyć dwa wnioski o przyznanie 800 plus na następujące okresy oświadczeniowe:

  • pierwszy wniosek- na okres świadczeniowy 2024/2025, który trwa do 31 maja,
  • drugi wniosek - na okres 2025/2026, który zacznie się 1 czerwca.

Wówczas rodzice mają gwarancję otrzymania świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin malucha. Przy czym na dopełnienie formalności mają trzy miesiące od przyjścia szkraba na świat. 

800 plus. Jak złożyć wniosek

Obecnie złożyć wniosek o przyznanie 800 plus można wyłącznie drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:

  • poprzez platformę PUE ZUS, 
  • w aplikacji mobilnej mZUS,
  • na portalu Emp@tia,
  • w bankowości elektronicznej.

Trzeba przy tym pamiętać, że dopełnienie formalności do 30 kwietnia 2025 r. daje gwarancję utrzymania ciągłości wypłat 800 plus oraz otrzymanie ewentualnego wyrównania.

Dla kogo 800 plus? Beneficjenci świadczenia wychowawczego muszą spełnić warunek

Świadczenie 800 plus przysługuje każdemu niepełnoletniemu maluchowi, bez względu na dochody jego rodziców. Jednak od 1 września 2024 r. jest też dodatkowy warunek, który dotyczy starszych dzieci. Jest to konieczność realizacji obowiązku szkolnego w polskiej placówce. Są od tego dwa wyjątki:

  • maluchy za małe na uczęszczanie do szkoły,
  • uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych.

Poza tym rodzice nie otrzymają 800 plus również, gdy niepełnoletnie dziecko wejdzie w związek małżeński, zacznie pobierać świadczenie na własnego szkraba bądź trafi do placówki zapewniającej pełne utrzymanie (szkoła wojskowa, rodzina zastępcza, areszt etc.)

Więcej o: