Imię litewskich księżniczek dziś uchodzi za wyszukane. W 2024 nazwano tak tylko 3 dziewczynki

Imię to pochodzi z Litwy, lecz i na naszych ziemiach było bardzo popularne. Spopularyzował je sam Adam Mickiewicz, nadając je w swoim poemacie "Konrad Wallenrod", jednej z głównych bohaterek. Obecnie jest raczej rzadko spotykane, ale można natrafić na nie na terenach związanych z Kresami Wschodnimi. W ubiegłym roku tylko trzy dziewczynki zostały tak nazwane.

Aldona, bo o tym imieniu mowa, to imię, które było szczególnie popularne wśród litewskich bojarów. Nosiła je np. Królowa Aldona (XIII–XIV w.), żona Kazimierza Wielkiego, córka Gedymina i prawdopodobnie Jewny, księżniczka litewska. Szczyt popularności tego imienia to czasy Mickiewicza. Nasz wieszcz narodowy nadał je natomiast córce księcia Kiejstuta, która, zanim poznała Konrada Wallenroda, całe swoje życie spędziła na litewskim dworze królewskim. Dziś imię to odchodzi do lamusa, czy wróci na salony? Wszystko w rękach rodziców.

Zobacz wideo Majka Jeżowska w rzeczywistości nazywa się inaczej. "Moje imię kojarzyło mi się z cmentarzem" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]

Aldona - imię o ciekawej etymologi

Aldona to imię, które prawdopodobnie pochodzi od białoruskiego Ałdonia, które powstało w wyniku przekształcenia greckiego imienia Eudoksja. Jednak część językoznawców podaje, że imię to może pochodzić od staropruskiego słowa Aldegut. W Polsce stało się popularne dzięki zawieraniu małżeństw z litewskimi księżniczkami. Szczególnie często nadawano je w XIX w., na fali mistycyzmu i romantycznej mody na imiona pogańskie, a także pod wpływem utworu "Konrad Wallenrod" Adama Mickiewicza.

Okazuje się, że pomimo pięknej i bogatej historii oraz wymownego znaczenia, odchodzi ono w zapomnienie. Pojawia się głównie wśród tych rodzin, których korzenie powiązane są z Kresami Wschodnimi. W 2024 roku otrzymała je zaledwie trójka dziewcząt. Historia, a właściwie moda na imiona kołem się toczy i jak mówi stare porzekadło "nigdy nie mów nigdy", może nastąpić spektakularny zwrot.

W latach 70. XX wieku okazało się to być jednym z popularniejszych imion nadawanym dziewczynkom. Czy te czasy znów nadejdą?

Aldona - imię dla odważnej kobiety

W dawnych czasach nadawano dziecku konkretne imię, aby przypisać mu pewne cechy, zapewnić przychylność losu. Pełniło ono funkcję przepowiedni i było błogosławieństwem na dalsze lata życia. Tyczy się to również imienia Aldona, Mówi się, że to imię będzie idealnym wyborem dla odważnej i pewnej siebie kobiety. Znaczenie imienia określa ją jako idealną matkę oraz towarzyszkę życia.

Aldona obchodzi imieniny dwa razy w roku w dniach: 10 września, oraz 11 października. Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Ada, Adi, Aduśka, Al, Ala, Alda, Aldoncia, Aldoncik, Aldoneczka, Aldonia, Aldonka, Aldonusia, Aldosia.

Więcej o: