Program 800 plus ma na celu wsparcie rodziców i co za tym idzie, częściowe pokrywanie wydatków na dziecko. Co za tym idzie, środki te powinny być przeznaczone na potrzeby dziecka jak ubrania czy wyprawka szkolna, ale także na bieżące utrzymanie. Dlatego 800 plus należy się rodzicom (opiekunom prawnym), a nie samym dzieciom. Choć najmłodsi mogą otrzymać część kwoty świadczenia w postaci kieszonkowego, ale tylko, gdy rodzice wyrażą na to zgodę.
Wspomnieliśmy powyżej, że środki z 800 plus powinny być przeznaczone na potrzeby dziecka, w tym bieżące utrzymanie. W związku z tym świadczenie można wydać między innymi na:
Warto dodać, że wniosek o 800 plus może złożyć wyłącznie rodzic (opiekun prawny) niepełnoletniego malucha. Nie ma też żadnego progu dochodowego, choć jest jeden dodatkowy wymóg, który dotyczy dzieci w wieku szkolnym.
Od 1 września 2024 roku jest dodatkowy warunek przyznania 800 plus. Jest to konieczność realizowania przez dziecko obowiązku nauki (szkolnego) w polskiej placówce. Wyjątkiem od tej reguły są szkraby na to za małe, a także uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Warto pamiętać, że ten sam wymóg obowiązuje również w przypadku świadczenia Dobry Start, zwanego też 300 plus na wyprawkę szkolną.
Od 1 lutego 2025 roku rodzice mogą składać wnioski o przyznanie 800 plus na nowy okres świadczeniowy 2025/2026. Trzeba jednak pamiętać, że obecnie można dopełnić formalności tylko drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:
Trzeba mieć na uwadze, że złożenie wniosku do 30 kwietnia 2025 r. daje gwarancję utrzymania ciągłości pobierania 800 plus oraz otrzymania ewentualnego wyrównania.