Macieja, bo o tym imieniu mowa, to imię, które wzięło się od męskiej wersji imienia Maciej. Pochodzi z hebrajskiego imienia Mattityahu, co znaczy "dar Jahwe". Jest piękne i z pewnością oryginalne, ale może być źródłem problemów. Stryjenka mojej babci została tak nazwana przez swoich rodziców, ale o tym część rodziny dowiedziała się dopiero w czasie jej pogrzebu. Powód? Kobieta tak bardzo nie lubiła swojego imienia, że sama zmieniła je na "Maria". Oczywiście nieoficjalnie. W papierach nadal miała wpisaną "Macieję". Dla wszystkich była więc po prostu ciotką Marią (ewentualnie Maryśką), toteż kiedy na nekrologu ujrzałam imię "Macieja" myślałam, że to błąd.
Macieja to imię wyjątkowe i z całą pewnością urocze. Wzięło się od imienia Maciej i początkowo było właśnie z nim kojarzone (np. w odniesieniu do kobiety, która była żoną Macieja). Z czasem zaczęło funkcjonować nie jako określenie, a pełnoprawne żeńskie imię.
Obecnie (stan na styczeń 2024 rok) według rejestru PESEL jego właścicielkami jest zaledwie 26 kobiet, a przez ostatnie dwie dekady nikt nie nadał go dziecku. Czy to oznacza, że na dobre odeszło do lamusa? Być może, jednak historia, a raczej moda kołem się toczy i jest szansa, że w niedługim czasie powróci jako jedno z nadawanych imion.
Macieja ma również patronkę. Jest nią Macieja Nazzarei włoska klaryska, błogosławiona Kościoła katolickiego, która zgodnie z wolą rodziców, miała zostać wydana za mąż. Kobieta przeciwstawiła się ich woli i wstąpiła do zakonu. Przez 40 lat była przełożoną klasztoru. Szczególnie troszczyła się o potrzebujących i ubogich. Zmarła w wieku 85 lat w 13020 roku.
Macieja to wyjątkowe imię, które jak twierdzą niektórzy, kojarzy się z odwagą, męstwem i ogromną siłą. "Osoby o tym imieniu są uważane za odważne, wytrwałe i pracowite. Są przyjacielskie, otwarte i entuzjastyczne" - podaje portal jakiemie.pl. Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Maciejka, Maciusia, Maćka, Maciulka, Maciuszka, Maciunia, Maćkunia, Maciuniunia, Macia, Maciejaszka. Macieja imieniny obchodzi 28 lipca - w dniu, kiedy w Kościele wspominamy bł. Macieję Nazzarei.