Stanisława, to imię, o którym mowa, nie jest dziś popularne. Czasy świetlności ma już dawno za sobą, chociaż nic tu nie jest przesądzone. Wszak historia, a właściwie moda kołem się toczy. W 2023 roku zostało to imię nadane tylko 14 razy, w 2024 roku liczba nadań urosła do 23. Czy obecnie trwający rok przyniesie zaskoczenie? Wszystko w rękach rodziców, jednak samo imię jest z pewnością warte przypomnienia.
Stanisława pochodzi od męskiego imienia Stanisław. Wywodzi się od słów oznaczających "stań się sławną". W Polsce imię to występuje od końca XIII wieku, chociaż modę na to imię przyniósł wiek XIX i początek XX. Nadal jest dziś znane i używane, chociaż obecnie częściej spotykane jest wśród starszego pokolenia, naszych babć i prababek.
Jego właścicielkami było i jest wiele znanych Polek. Są to np.:
Właścicielką tego imienia była również pierwsza żona Edwarda Gierka. Stanisława Gierek z domu Jędrusik wyrosła w oczach opinii publicznej na pierwszą "pierwszą damę" peerelowskiej Polski, która miała ponoć ogromna słabość do luksusowych marek. Oficjalnie oczywiście ten tytuł nie należał do niej, ponieważ jej mąż nie był prezydentem kraju wybranym przez naród, a I sekretarzem KC PZPR z politycznego mianowania, niemniej jednak - jak mówił w wywiadzie Piotrowi Zarembie i Robertowi Mazurkowi historyk profesor Jerzy Eisler - Stanisława Gierek jawiła się jako pierwsza pierwsza dama "nie tylko w Polsce, w całym bloku" państw komunistycznych.
Stanisława Gierek wyróżniała się nie tylko swoją aparycją, lecz również stylem. Ubrana zawsze w eleganckie garsonki, które szyto dla niej na miarę. Chociaż w kraju brakowało wielu produktów, ona, jako żona przywódcy kraju z bloku wschodniego, mogła pozwolić sobie na naprawdę wiele rzeczy. Do dziś krążą plotki o jej rzekomych podróżach do Paryża na zakupy lub też do fryzjera. Imię Stanisława kojarzone jest w Polsce również jako "królewskie imię". Nosił je przecież ostatni król Polski - Stanisław August Poniatowski.
Stanisława to mało popularne imię w Polsce i rzadko rodzice nazywają nim swoje córki. Jednak to czyni je tym oryginalnym i z pewnością wyjątkowym. Jakie przypisuje się mu znaczenia? Wielu uważa, że kobiety o tym imieniu są inteligentne, zaradne i oddane rodzinie. Podobno nie lubią zbytniego blichtru, dobrze czują się w domu, otoczeni przez bliskich.
Stanisława imieniny obchodzi: 5 maja, 8 maja, 18 września, 13 listopada.
Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Stacha, Stachna, Stana, Stanka, Stasia, Stasieńka, Stasiulka, Stasiunia, Stasiuńka, Staszka, Staśka.