Odpowiednie ubieranie dzieci podczas zimniejszych miesięcy w roku to temat, który od lat wywołuje zaciekłe wielopokoleniowe dyskusje. To szczególne wyzwanie dla młodych rodziców, którzy nie mają jeszcze doświadczenia. Jak dobrze zabezpieczyć dziecko, aby nie narazić jego zdrowia? Sprawdź kilka praktycznych porad, które z pewnością ułatwią tę kwestię.
Chociaż opady śniegu zimą zdarzają się coraz rzadziej, to nie zmienia to faktu, że w tym okresie bywa naprawdę mroźnie. Ubieranie dziecka na taką pogodę to dla rodziców duże wyzwanie, szczególnie jeśli nie mają w tym temacie wcześniejszych doświadczeń. Tym bardziej jeśli chodzi o noworodka, w którego ciele nadal rozwija się zdolność regulowania temperatury.
To bardzo ważne, aby zapewnić dziecku ciepło, ale jednocześnie go nie przegrzewać. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych wskazówek, aby odpowiednio chronić noworodki w zimną pogodę. Kiedy temperatura spada poniżej zera, dla bezpieczeństwa noworodka przebywanie na zewnątrz powinno być odpowiednio krótsze, szczególnie jeśli wieje silny wiatr, nie mówiąc już o opadach.
Niemowlęta tracą ciepło szybciej niż dorośli, a im są młodsze, tym gorzej radzą sobie z zimnem. Małe dzieci nie potrafią zwiększyć temperatury ciała poprzez dreszcze i nie mają tkanki tłuszczowej potrzebnej do ponownego ogrzania się, gdy zrobi się zimno
- podkreśliła w rozmowie z portalem parents.com dermatolożka dziecięcia dr Kate Puttgen.
Jak w takim zabezpieczyć odpowiednio dziecko przed zimnem? Kluczem jest ubieranie niemowlaka na tzw. cebulkę, dzięki temu w razie potrzeby łatwiej jest pozbyć się którejś z warstw lub też jakąś dołożyć. Eksperci podkreślają, że niemowlę powinno mieć jedną warstwę ubrań więcej niż osoba dorosła. Ubieranie na cebulkę to także idealne rozwiązanie, kiedy przemieszczamy się z niemowlakiem i przebywamy na zmianę na zewnątrz lub w ogrzewanych pomieszczeniach.
Ważne, aby kupując ubrania, wybierać naturalne i oddychające tkaniny takie jak m.in. bawełna czy muślin. Ubieranie na cebulkę to także idealne rozwiązanie kiedy przemieszczamy się samochodem, który warto ogrzać, zanim umieścimy w nim dziecko.
W foteliku samochodowym dziecko nie powinno mieć na sobie kombinezonu ani grubszej kurtki, bo między maluchem a pasem fotelika samochodowego tworzy się zbyt gruba warstwa materiału i zabezpieczenie może nie zadziałać prawidłowo w trakcie wypadku. To błąd bardzo często popełniany przez wielu rodziców. Alternatywą w takich sytuacjach jest zdjęcie kurtki i przykrycie dziecka kocykiem, którego można szybko się pozbyć, jeśli maluchowi zrobi się za ciepło.
Jak sprawdzić, czy dziecko odczuwa dyskomfort? Jeśli będzie mu za ciepło, jego policzki zrobią się czerwone, skóra będzie ciepła a dziecko marudne. Z kolei, jeśli dziecko nie jest wystarczająco otulone, to będzie miało zimną skórę, a w jego oczach mogą pojawić się łzy. Kiedy spacerujemy z dzieckiem na zewnątrz, dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z nosidełka. w ten sposób możemy wykorzystać do ogrzania dziecka ciepłotę naszego ciała. Wymaga to jednak wzmożonej ostrożności, szczególnie zimą, kiedy na chodnikach może pojawić się lód, o upadek nietrudno. Równie ważne jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury w pokoju dziecka. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz tutaj: Temperatura w sypialni dziecka. Rozkręcone grzejniki to przepis na problemy.
Niskie temperatury i brak odporniej wilgoci w pomieszczeniach zimę wysuszają skórę dziecka. Zamiast kremu nawilżającego warto rozważyć użycie maści, która zatrzymuje wilgoć w skórze. Jeśli mimo używania takich środków skóra dziecka jest czerwona i podrażniona, to warto zwrócić się o pomoc do pediatry.