Egzaminy ósmoklasisty 2025 czekają zmiany. To rozwiązanie ucieszy uczniów

Egzamin ósmoklasisty czekają poważne zmiany, które co ciekawe, mają już objąć uczniów przystępujących do tegorocznych testów. Skąd zatem ten pośpiech? Jak podaje resort edukacji, mają one związek z sygnalizowanymi przez CKE masowymi praktykami.

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty ma zostać wydłużony. Uczniowie będą mieć zatem więcej czasu na rozwiązanie zadań - tych zamkniętych i otwartych. Zyskają aż 25 procent czasu więcej, co może znacząco przełożyć się na ich wyniki. Taki zabieg to odpowiedź na coraz większą liczbę zaświadczeń lekarskich, na podstawie których dostosowuje się warunki przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty polegające na przedłużeniu czasu egzaminu.

Zobacz wideo Fundacja Piotra Głowackiego ma misję. W tle wspinaczka i program dla szkół [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]

Egzamin ósmoklasisty będzie dłuższy. Ile dodatkowego czasu zyskają uczniowie?

W roku szkolnym 2024/2025 egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach od 13 do 15 maja. Jak wynika z harmonogramu przygotowanego przez MEN, 13 maja ósmoklasiści napiszą egzamin z języka polskiego, 14 maja z matematyki, a 15 maja z języka obcego nowożytnego. I tu duża zmiana, bo jak się okazuje, MEN daje dodatkowy czas na napisanie egzaminu.

Czas trwania egzaminu ósmoklasisty zostanie wydłużony o 25 procent, a zmiany wchodzą w życie od roku szkolnego 2024/2025. Uczniowie podchodzący w tym roku do swojego pierwszego poważnego egzaminu, będą mieć więcej czasu na jego napisanie. W szczegółach przedstawia się to następująco:

  • język polski – ze 120 minut do 150 minut,
  • matematyka – ze 100 minut do 125 minut,
  • język obcy nowożytny – z 90 minut do 110 minut.

Skąd pomysł na zmiany? MEN wyjaśnia

Pomysł na wprowadzenie zmian dotyczących długości trwania egzaminu to odpowiedź MEN na sygnalizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, okręgowe komisje egzaminacyjne czy Podlaski Związek Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie praktykami masowego ubiegania się zdających o wydanie zaświadczeń lekarskich. Uczniowie szkół podstawowych ubiegali się o ten dokument, gdyż dzięki niemu mogli wystąpić o przedłużenie czasu przewidzianego na przeprowadzenie tego egzaminu.

Więcej o: