Herb Korwin to znak szczególny rodziny, z której pochodził sam Jan Kochanowski. Ród ten, dzięki zabiegom jego przodków można było zaliczyć do zamożnego ziemiaństwa. Co go wyróżnia i jaka wiąże się z nim historia? Oto wiedza, która może przydać ci się nie tylko na języku polskim, lecz również historii.
"W polu czerwonym na pniu naturalnym, ociętym, ułożonym w pas, o dwóch sękach u góry i dwóch u dołu stoi kruk czarny w lewo z pierścieniem złotym, diamentem ku dołowi w dziobie. W klejnocie trzy pióra strusie" - czytamy w średniowiecznym opisie herbu w "Księdze rodowej herbów polskich". To symbol rodu Kochanowskich, z którym cała rodzina się bardzo utożsamiała.
Pierwsza wzmianka o herbie Korwin pochodzi już z czasów panowania Konrada mazowieckiego, jednak wiele wskazuje, że znany był on już nieco wcześniej i powiązany z pewną legendą o pojawieniu się czarnego kruka, niegdyś zwanego "ślepowronem". "Do Polski przyniesiony dobrze przed rokiem 1224. bo już w tym roku Wawrzęta Korwin herb swój na Ślepowrona zamienił, co znać z listu Konrada książęcia Mazowieckiego w tym czasie danym. Że zaś wielkie jest podobieństwo tego herbu do herbu Ślepowron, dla tego niektórzy Korwin Ślepowronem zowią, i Ślepowron Korwinem" - pisał w swojej "Kronice" Kasper Niesiecki (kronikarz i historyk z XVI wieku).
Herb Korwin to jeden ze starszych herbów polskich, lecz ani Długosz, ani też zapiski sądowe z XV wieku o nim nie wspominają. Powód? Herb ten, jak pisze prof. Małecki, dopiero w pierwszych dziesiątkach XVI wieku wydzielił się z innego herbu zwanego Ślepowronem i od tego czasu heraldyka traktuje te dwa herby jako osobne (wcześniej je łączono). Dowodem tego, że rodziny później pieczętujące się Korwinem, np. Kochanowscy, zaliczały się w XV stuleciu jeszcze do Ślepowronów.