Beata, bo o tym imieniu mowa, było kiedyś bardzo popularnym imieniem żeńskim, o czym świadczy liczba Polek, które noszą to imię. Jednak z roku na rok to imię wybiera coraz mniej osób. Czyżby "przynosząca szczęście" przestała się podobać? Trudno tu wyrokować. Historia, a właściwie moda kołem się toczy i być może za kilka lat wielu rodziców przypomni sobie o wyjątkowym znaczeniu i oryginalnym brzmieniu imienia Beata.
Źródeł imienia Beata upatruje się w języku łacińskim. Ma pochodzić od słowa, które oznacza: "błogosławiona, szczęśliwa, przynosząca szczęście". To jednak nie koniec, bo niektórzy etymolodzy są zdania, że imię Beata wzięło się od greckiego słowa "beatus", które można tłumaczyć: "walcząca".
Imię to pojawiło się na ziemiach polskich stosunkowo dawno, bo już z końcem XIV wieku, jednak prawdziwy bum na to imię był w okresie PRL-u. Dziś już nieco przygasł jego blask. Coraz mniejsza liczba rodziców wybiera to imię dla córki. W 2024 roku tych nadań było tylko 27. Czy to oznacza, że kultowe imię czeka zapomnienie? Nic bardziej mylnego, jednak zapewne musi minąć nieco czasu, by imię Beata znów powróciło do łask.
Znane kobiety o tym imieniu to np.:
Beata to z całą pewnością wyjątkowe imię. "Osoby je noszące są zwykle pełne energii i entuzjazmu. Lubią dzielić się swoją radością z innymi. Mają w sobie wiele ciepła i współczucia. Zwykle są bardzo uprzejme i lubią służyć innym. Beata to kobieta, która jest silna i pozytywnie nastawiona do życia" - podaje portal jakiemie.pl.
Beata imieniny obchodzi 8 marca, 29 czerwca, 29 sierpnia i 6 września, a najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Beacia, Beacik, Beania, Beasia, Beat, Beate, Beateczka, Beatek, Beatka, Beatulka, Beatunia, Bebe, Becia, Beta, Beti.